VI. Fülöp a parlamentben a három hatalmi ág képviselői előtt tett esküt a spanyol alkotmányra. Spanyolországban a király nem visel koronát, s vallási jelképek sem részei a ceremóniának. Fülöp trónra lépését az országgyűlés elnöke, Jesús Posada hirdette ki, "Éljen Spanyolország, éljen a király!" felkiáltással.
A 46 éves új uralkodó egyik fő feladatának a monarchia megújítását, megtépázott tekintélyének helyreállítását tartja.Beszédében jelezte, tudatában van Spanyolország nehéz gazdasági helyzetének, segítséget ígért azoknak, akiket legkeményebben sújtott a gazdasági válság.
Fotó: ep/ Getty Images
A fiatalok álláskeresésének segítését kiemelten említette. Fülöp hitet tett Spanyolország egysége mellett, emlékeztetve, hogy az 1978-as alkotmány is leszögezte, a hagyományok és kultúrák sokfélesége gazdagítja az országot. Néhány ellenzéki kis párt képviselője távol maradt, mivel nem teljesült követelésük, hogy döntsön népszavazás a monarchiáról.
A katalán és a baszk autonómia vezetője, Artur Mas és Inigo Urkullu éppencsak összeütötte a tenyerét, nem méltányolták, hogy Fülöp katalán, baszk és galíciai nyelven is köszönetet mondott beszéde végén. Mas twitter üzenetében azt írta, leginkább a "többnemzetiségű" szót hiányolta. Zsófia, az anyakirályné és idősebbik leánya, Elena részt vett a ceremónián, a leköszönt uralkodó azonban távol maradt, akárcsak kisebbik lánya, a korrupcióval megvádolt Cristina hercegnő.
Ragyogott viszont az új királyné, Letizia, Fülöp puszival üdvözölte, akárcsak két megszeppent kislányát, Eleonórát (Leonort), a nyolc éves asturiasi hercegnőt, és hugát, Zsófiát. I. János Károly a jórészt csak ceremoniális célokra használt madridi Királyi Palota erkélyén csatlakozott az új királyi párhoz, együtt integettek az ünneplő fővárosiaknak.