Tudomány;Beta Pictoris B;

Fotó: Facebook

- Ahol a nappal 8 órából áll

 A Beta Pictoris B hatalmas légnemű bolygó, amely kb. 16-szor akkora, mint a  Föld és háromezerszer masszívabb.  Nagy testvére a Jupiternek és a Szaturnusznak és sebesen forog a saját tengelye körül. Becslések szerint a rotációs sebessége az egyenlítőjénél  100 ezer km/óra, a duplája a Jupiterének. Összehasonlításképpen, a Föld egyenlítőjénél egy test “ csak” 1.700 km/óra sebességgel halad.

A Beta Pictoris B rotációjának méréséhez a csillagászok a CryoRenic high-Resolution Infrared Echelle Spectrograph-ot /CRIRES / használták, amely az ESO / European Southern Observatory/Very Large Telescope  négy, egyenként 8 méteres teleszkópjának egyikére van felszerelve, a chilei Atacama sivatagban a Cerro Paranal 2.600 méteres magaslatán.

A Very Larze Telescope-nak van egy “intelligens“ optikai rendszere, amely az atmoszferikus turbulenciák hatásának csökkentésével lehetővé teszi magas felbontású képek készítését.

A CRIRES segítségével az asztronómusok alkalmazni tudják a magas diszperziós spektroszkópiának nevezett megfigyelési technikát, amellyel mérni lehet a planéta különböző helyein a rotáció sebességét. A fény, mint a hang, hullámokból áll és érvényesül rajta a Doppler-hatás / a hullámok frekvenciájának változása a hullámforrás és az észlelő egymáshoz viszonyított elmozdulása következtében./ Az elmozdulás következében a hang élesebbé, a fény más színűvé válik.

A Beta Pictoris B rotációjának mérése, mintha megerősítené a naprendszerben megfigyelt tendenciát. Az asztronómusok azonban egyelőre nem tudják, hogy mitől van az, hogy az egyik bolygó gyorsabban, a másik lassabban forog. De egy exoplanétának ez az első mérése azt mutatja, hogy a naprendszerben megfigyelt tendencia, miszerint a tömörebbek gyorsabban forognak, úgy tűnik, érvényes az exoplanétákra is – írta a Corriere della Sera.

A Beta Pictoris B alig 20 millió éves, nagyon fiatal a Föld  4,5 milliárd évéhez viszonyítva. Idővel várhatóan kihűl és kisebb lesz és akkor gyorsabban forog. Hacsak nem lépnek akcióba olyan jelenségek, amelyek lelassítják, mint például a Föld forgását a Hold és a Föld közötti ár-apály kölcsönhatás.

Ahhoz azonban, hogy a tudomány meg tudja állapítani, pontosan milyen tényezők határozzák meg a planéták forgását, több megfigyelésre van szükség.

A CRlRES-sel alkalmazott technikát javítani lehet olyan új generációs eszközökkel, mint a Mid-infrared E-Elt Imager and Spectrograph  /METIS/, amelyet felszerelnek az European Extremely Large Telescope-ra/ E-F1T /‚a jövő óriási, 30 méteres teleszkópjára. Így jobban meg lehet majd figyelni, sőt, részletes térképet készíteni a naprendszeren kívüli bolygók felszínéről, ki lehet majd mutatni a felhőformációk jelenlétét.

Talán felfedeznek majd olyan bolygókat, amelyek még gyorsabban forognak, mint a Beta Pictoris B, ahol a napok nem 8 órából állnak, hanem még rövidebbek.

 

Mindnyájan tudjuk, hogy a nevetés jót tesz. Ez a tény az alapja a Laughter Yogának, amelyet azért neveznek így, mert hozzátartozik egy olyan légzésforma, amely közel áll a hagyományos meditációhoz.