Bioritmus;stressz;jóga;nevetés;

Fotó: Facebook

- A nevetés jógája

Mindnyájan tudjuk, hogy a nevetés jót tesz. Ez a tény az alapja a Laughter Yogának, amelyet azért neveznek így, mert hozzátartozik egy olyan légzésforma, amely közel áll a hagyományos meditációhoz.

Madan Katarya indiai orvos kísérletezte ki, hogy milyen kapcsolat van a nevetés és az ember testi-lelki kondíciója között. Norman Cousins amerikai író példájából indult ki, aki kigyógyította magát egy reumatikus immunbetegségből azzal, hogy C-vitaminnal bombázta szervezetét és vígjátékokat, főleg a Marx-testvérek filmjeit nézte.

A doktor kezdetnek megalapította Nevetés klubját és a kis csapattal rendszeresen összejött egy parkban, ahol viccekkel nevettették egymást. Amikor kifogytak a viccből, új nevettető módszert kellett kitalálniuk. A doktor jött rá, hogy a test nem tesz különbséget spontán és indukált nevetés között. Elkezdett, tehát, olyan egyszerű gyakorlatokat végezni, amelyek során a nevetést mesterségesen idézte elő, majd az rövid időn belül természetes kacagássá vált.

A gyakorlatnak nagy sikere lett. Ma 5 ezer ilyen - szigorúan ingyenes —klub működik 72 országban, többek között Olaszországban. A nevetés pozitív hatásait mutatta ki a kaliforniai Loma Linda egyetem professzora, dr. Lee Berk is. A nevetés tudományágát el is nevezte gelotológiának, mivel görögül a gelos nevetést jelent.

Kiderítette,hogy a nevetés szabályozza a vérnyomást, javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, csökkenti a fájdalmat és égeti a kalóriákat. Védi a szervezetet a bacilusok és a vírusok ellen, csökkenti a koleszterint, a stressz hormonját, ugyanakkor felszabadítja a szerotonint és az endorfinokat, amelyek a fájdalmat csökkentik. Az egészségre gyakorolt pozitív hatás elérése érdekében Berk professzor napi 15 perces nevetést ajánl.

Hogyan lehet naponta 15 percet nevetni?

Nézzünk a tükörbe és kezdjünk el nevetni, a többi jön magától és ezzel az ember ahhoz is hozzászokik,hogy ne vegye túlságosan komolyan magát - mondja a professzor, Napközben aztán már könnyebbé válik a nevetés, ösztönzéssel, vagy akár anélkül.

A terápiában fontos a résztvevők szemkontaktusa, ez megkönnyíti a nevetést, mert, mint tudjuk, a nevetés ragályos. A nem látók esetében a szem helyett más érzékszervet kell használni. Ez lehet a hallás vagy a tapintás.A vibrációknak, amelyeket egy egészséges nevetés okoz a testben és különösen a hasban, ugyanolyan ragályos hatása van, mint a szemek találkozásának.

A nevetés-jógát az orvosok ajánlják az idősek otthonának, nemcsak a lakóiknak, hanem stresszelt alkalmazottaiknak is, valamint börtönöknek, a legkülönbözőbb cégeknek. Ez utóbbiaknak főként csoportépítés létrehozásának megkönnyítésére.

A nevetés jógáját sokan értelmetlennek tartják, mondván a szervezetet nem lehet becsapni mesterséges nevetéssel. A választ Laura Toffolo, az olasz klubok elnöke adta meg: “ Nyilvánvaló, hogy az agy tudja, hogy a mesterséges nevetés különbözik a természetestől, nem csaphatjuk be. De a test nem tud különbséget tenni. Mivel pedig a test és az agy között van kapcsolat, a testet érintő pozitív hatások átmennek az agyba” – nyilatkozta a doktornő a Lettera 43-nek.

 

Aláírta Áder János köztársasági elnök a főként a Fővárosi Közgyűlést érintő önkormányzati választási törvénymódosítást - derül ki az Országgyűlés honlapjáról.