„Szükség van arra, hogy formában maradjunk, elkerüljük a betegségeket, ugyanakkor segítsük országunk gazdaságát és kerüljük el a társadalmi egyenlőtlenség veszélyeit” – állítja Michelle Obama.
Ezekből a gondolatokból született a „ Let’s Move” mozgalom, amely felrázta Amerikát, arra ösztökélve, hogy egészségesebben együnk és növeljük a fizikai tevékenységet. Az American Medical Association felmérése szerint ennek már látható eredményei vannak, mivel csökkenőben van az elhízás az amerikai fiatalok között.
Ezek a témák lesznek a jövő évi milanói Világkiállítás fő témái, amelyre az olasz kormány meghívta Michelle Obamát is. A felkérést még vizsgálják a Fehér házban, de a First Lady első ízben adott külföldi újságnak interjút az élelmezéssel kapcsolatos személyes, nemzeti és globális elkötelezettségérők.
Az alábbiakban részleteket ismertetünk a La Stampa-nak adott az interjúból:
Amikor elindította a „ Let’s Move!” mozgalmat, azt mondta: „ egy egész generáció fizikai és érzelmi egészségével, nemzetünk gazdasági egészsége és biztonsága a tét.” Megmagyarázná olvasóinknak, hogy a jó étkezési szokások nem csupán orvosi természetűek, hanem gazdasági és biztonsági kérdés is?
„Mindig tudtuk, hogy a gyermekelhízás komoly közegészség ügyi kérdés. Amerikában minden harmadik gyerek túlsúlyos és elhízott és az előrejelzések szerint élete során minden harmadik cukorbeteg lesz. Ma az Egyesült Államokban mintegy 190 milliárd dollárt fordítunk évente az ezzel összefüggő betegségek gyógyítására. Gondolja el, hogy 10 vagy 20 év múlva milyenek lesznek ezek a számok, ha nem kezdjük el most ennek a problémának a megoldását. Ami a nemzetbiztonságot érinti, évek óta halljuk az ország katonai vezetőit, akik riadót fújnak ebben a témában. Az elhízás egyike azoknak az okoknak, amelyek alkalmatlanná tesznek a katonai szolgálatra. A katonai vezetők ezért mozgalmunk legnagyobb támogatói között vannak. Jelenleg az Amerikában lévő katonai bázisokon arra törekszenek, hogy egészségesebb ételeket szolgáljak fel és a csapatokat oktatják a helyes táplálkozás témájában.”
Programjáról beszélve azt is mondta, hogy”First Lady-ként ez nem pusztán politikai kérdés, hanem egy szenvedély, a küldetésem”. Miért ennyire fontos és személyes az ön számára ez a téma?
„Mielőtt a Fehér Házba kerültünk, elfoglalt mama voltam, dolgoztam, és mint egy zsonglőr próbáltam összeegyeztetni a munkám követelményeit a családom szükségleteivel. Mivel férjem, és én is eléggé elfoglaltak voltunk, nem mindig választottuk meg jól, hogy otthon mit együnk. Végül a gyermekorvosunk javasolta a változtatást. Elkezdtünk tehát több gyümölcsöt és zöldséget enni, több vizet inni, nagyobb figyelmet fordítani az adagok mennyiségére és kevesebb nem házi készítésű élelmet fogyasztani. Ezért a gyermek elhízása számomra nemcsak a First Lady aggodalma, hanem az anyáé is. Nem a has kerületének centimétereiről, a kilókról, vagy a külső megjelenésről van szó, hanem arról hogy gyermekeink hogyan érzik magukat fizikailag, hogyan látják személyiségüket.
2010 decemberében Obama elnök aláírt egy törvényt, egy példanélküli intézkedést, amely támogatja az amerikai iskolákat, hogy egészségesebb ételeket adjanak a menzán, és az amerikai kisgyerekek tízmillióinak. Elmondaná, hogy melyek voltak azok a legfontosabb kezdeményezések, amelyek inspirálták a Let’s Move programját, és melyek voltak a hatásai?
„Tudjuk, hogy a gyermekek elhízása hihetetlenül bonyolult probléma s ezért különböző oldalakról közelítettük meg. Elértük, hogy egészségesebb ételeket adjanak az óvodákban és a gyermekgondozási központokban. Felülvizsgáljuk a boltokban polcokra kerülő élelmiszerek címkéit, hogy a legjobb információkat adhassuk a családoknak. Folyamatban van új üzletek megnyitása a kevésbé ellátott közösségekben.
Az egyik legjelentősebb eredmény, amit elértünk az étellel kezdődött, amelyet az iskolában szolgálnak fel ebédre, s amelyek egészségesebbek és táplálóbbak. Az élelmezés a standard élelmiszerekre, és a teljes kiőrlésű, nem kezelt gabonafélékre összpontosít. A következő iskolaévtől az az iskolai büfékben és a szendvics automatákban figyelembe kell venni a legmagasabb tápláló értékű szabványokat.
Foglalkoztunk azzal is, hogy több diáknak adjunk reggelit is, mert tudjuk, hogy ez is elősegíti a jobb tanulmányi eredmény elérését. Azon is dolgozunk, hogy növeljük a fizikai tevékenységet a „Let’s Move” mozgalmon keresztül. A mozgalom elindítása óta az egész országban, 8500 iskolában biztosítanak nagyobb lehetőséget az aktívabb testedzésre az iskolai órák alatt.”
Ön a Let’s move” mozgalmat Amerikában indította el. Az elhízás, a rossz étkezési szokások, a testedzés hiánya azonban globális problémát jelentenek, annyira, hogy a milánói Világkiállítás nagy teret szentel a témának. Minthogy az Expo globális esemény lesz, nagy lehetőséget nyújt arra, hogy ezeket a problémákat nemzetközi szintérre helyezzék. Ön mit javasol ennek a kérdésnek globális szintű megoldására?
Tudtuk, hogy nem lesz könnyű szembenézni a problémával, és azt is, hogy nem tudjuk megszüntetni egyetlen éjszaka alatt. Ez a válság évtizedek alatt alakult ki és sok időre van szükség, hogy az új szokásokat elfogadják Amerikában és a világon mindenütt. Mi azt a célt tűztük ki, hogy ezt a járványt egy generáció távlatában számoljuk fel. Tudatában vagyunk annak, hogy a kormány egyedül nem tudja megoldani ezt a problémát, ezért bevontunk társadalmunk minden szektorából segítőket: nevelőket, oktatókat, politikusokat és választott funkcionáriusokat, vállalkozói- és üzleti vezetőket, papokat, hírességeket, szülőket és más olyan személyeket, akik valamilyen szerepet játszanak gyermekeink életében.
A legfőbb tanulság, amit megértettünk, hogy erre a problémára nincs mindenki számára jó megoldás, mint ahogy nem létezik az öltözködésben sem egyetlen méret mindenki számára. Ezért minden országnak magának kell megállapítania a probléma okait, és lehetőséget adni a társadalom különböző rétegeihez tartozó egyéneknek, hogy megtalálhassák a megoldást.”