Irán;nukleáris program;Hasszan Rohani;Mohamed Dzsavad Zarif;

- Kész megállapodni a Hatokkal Rohani

Július 20-ig létrejöhet a megállapodás Irán nukleáris programjáról – közölte Hasszan Rohani. Az iráni elnök megválasztásának első évfordulója alkalmából tartott sajtóértekezletet. „Ha minden résztvevőben megvan az eltökéltség és a jóakarat, akkor öt héten belül tető alá hozhatjuk a megállapodást, de ha nem sikerül, akkor is folytatjuk a tárgyalásokat” – mondta az iráni államfő.

Irán és az 5+1-es csoport (a BT öt állandó tagja és Németország) között folyó tárgyalások következő fordulója hétfőn kezdődik Bécsben, a tervek szerint június 20-ig tart. A Hatok és Irán tavaly novemberben átmeneti megállapodást írt alá, abban azt ígérték, hogy ha Teherán korlátozza az atomdúsítást, a Nyugat enyhíti az Irán ellen érvényben lévő szankciókat.

Az átmeneti egyezség szerint július 20-ig kellene véglegesíteni a megállapodást. Az 5+1-es csoporttal folytatott legutóbbi, áprilisi megbeszéléseken nem történt érdemi előrehaladás. Június 9-én magas szintű amerikai-iráni tárgyalások zajlottak Genfben, s Teherán az orosz külügyminiszter-helyettessel, Szergej Rjabkovval is egyeztetett Rómában.

Mohamed Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter az IPS hírügynökségnek adott interjúban emlékeztetett, a legutóbbi bécsi tárgyalásokon a teheráni kormány részletes ajánlatot tett le az asztalra, amelyben megerősítették, hogy Irán nukleáris programja békés marad. Teherán folytatná ugyan az urándúsítást, de kész garanciát vállalni, hogy nem lépi át az öt százalékos küszöböt.

Rohani szombati sajtóértekezletén cáfolta, hogy Irán katonákat küldött volna az iraki kormány megsegítésére. Közölte ugyanakkor, hogy a nemzetközi jog keretein belül kész a segítségnyújtásra, Bagdad azonban egyelőre nem fordult segítségért Teheránhoz. A BBC tudósítója ugyanakkor iraki forrásból úgy értesült, hogy Irán mintegy 130 forradalmi gárdistát, tanácsadókat és kiképzőket küldött Irakba.

Az iraki kormányerők hétvégén megpróbálták útját állni a szélsőséges dzsihadisták előretörésének. Több várost sikerült visszavenniük a szunnita lázadóktól, de Tikrit és Moszul továbbra is az Iraki és Szíriai Iszlám Állam (ISIS) erőinek kezén van.