Irakban síiták ezrei jelentkeztek önkéntesnek Ali al-Szisztani nagyajatollah, Irak legfőbb vallási vezetője felhívására, hogy harcba szálljanak és megakadályozzák Bagdad bevételét. Az iraki kormányerőknek sikerült lelassítani az ISIS erőinek előrenyomulását. A lázadók vasárnap észak-nyugatra fordultak, a szíriai határ közelében lévő Tal Afar várost támadták, a kormányerők helikopterről lőtték az ISIS egységeit. Tal Afart jórészt türkmének, síiták és szunniták lakják, az emberek vasárnap nem mertek kimenni az utcára.
A BBC jelentése szerint a kormányerőket Szamarra városnál vonták össze, s feltehetőleg a néhai iraki elnök, Szaddám Huszein szülővárosának, Tikritnek a visszavételére készülnek. Nuri al-Maliki iraki kormányfő nemzetbiztonsági szóvivője, Kasszem Attal altábornagy bagdadi sajtóértekezletén közölte: a kormányerők visszavették a kezdeményezést, az elmúlt 24 órában 279 lázadót öltek meg.
Bagdad központjában, egy zsúfolt utcán vasárnap öngyilkos merénylő robbantotta fel magát, legalább kilencen életüket veszítették, huszan megsérültek. Hlaisz város toborzóközpontját rakétatámadás érte, három katona és három önkéntes halt meg.Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter bejelentette, hogy az Egyesült Államok a térségbe irányította a USS George H.W. Bush repülőgéphordozót.
Barack Obama amerikai elnök még pénteken megerősítette, hogy több opciót is fontolgatnak, de nem készülnek
szárazföldi csapatokat bevetni Irakban. Név nélkül nyilatkozó amerikai tisztviselők a Reutersnek elmondták, hogy a lehetőségek között szerepel a fegyverszállítások felgyorsítása a Maliki-kormánynak, az iraki hadsereg kiképzésének kiterjesztése. Ha tovább súlyosbodik a helyzet, fontolóra veszik a légicsapások lehetőségét.
Az amerikaiak már most is bevetnek felderítő drónokat Irak felett, s megosztják a hadszíntéri adatokat Bagdaddal. A légicsapásokat a törökországi Incirlik amerikai légibázisról vagy a térségbe vezényelt repülőgéphordozóról felszálló gépek hajthatnák végre. John Kerry amerikai külügyminiszter szombaton azt közölte, Washington segítséget nyújt, de csak akkor, ha az iraki vezetők félreteszik belső ellentéteiket.
ISIS: Al-kaidás gyökerek
Az Iraki és Szíriai Iszlám Állam (ISIS), más néven Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIL) mintegy 3-5 ezer harcost tud felvonultatni. Egy iraki al-Kaida csoportból nőtt ki a dzsihadista szervezet, a Tavhidot még Abu Muszab al-Zarkavi alapította, Szaddám rezsimjének megdöntését követően, 2003-ban. A csoport 2004-ben csatlakozott az al-Kaidához, Zarkavit 2006-ban megölték.
Ezt követően Iraki Iszlám Állam (ISI) néven újjáalakult a szervezet, Abu Omar al-Bagdadi vezetésével. Bagdadi csoportja 2012-ben egyesült az al-Nuszra Fronttal, így alakult meg az ISIS, a Szaddám-rezsim jónéhány volt parancsnoka és katonája, csalódott szunnita törzsi harcos is csatlakozott. Míg Szaddám idejében a szunniták foglalták el a vezető posztokat, most azzal vádolják a Maliki-kormányt, hogy monopolizálja a hatalmat.