;

Bagdad;Irak;siíták;szunniták;szent háború;

Az elmúlt napok harcaiban helyenként a fegyverzetet hátrahagyva menekültek a kormánycsapatok FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MUHANN

- Veszélyben Bagdad

Három irányból törtek előre Bagdad felé tegnap a szélsőséges dzsihádista fegyveresek, akik a napokban több iraki várost már irányításuk alá vontak. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy az amerikai cégek elkezdték kivonni alkalmazottaikat az országból, Barack Obama amerikai elnök semmilyen megoldást nem zárt ki. Irak legfőbb síita vallási vezetője harcra szólította a síitákat. 

Újabb városokat rohantak le és hódítottak meg pénteken az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIS) szunnita dzsihádistái, így Moszul, Tikrit és Falludzsa után Szadija és Dzsalavla városa is elesett, ami azt jelenti, hogy a Közel-Kelet talán legfélelmetesebb terrorcsapata karnyújtásnyira került Bagdadtól. Miután az elmúlt napok eseményei azt bizonyították, hogy az iraki kormánycsapatok nincsenek a helyzet magaslatán, sok helyen fegyverzetüket is hátrahagyva, harc nélkül menekültek el, szerdán Núri al-Maliki kormányfő kért segítséget a törzsektől és a helyi lakosságtól, tegnap pedig Irak legmagasabb rangú síita vallási méltósága, Ali al-Szisztáni nagyajatollah szólította harcra a síitákat. A kormányfő felhívására a kurdok léptek, elfoglalták és biztosították Kirkukot, az egyik legnagyobb vársot, az olajmezők kulcsát. Pénteken a nagyajatollah felhívására több ezer síita indult el felvenni velük a harcot Szamarrában, abban a városban, ahol 2006-ban elkezdődött a véres felekezetközi konfliktus, amikor a szunnita szélsőségesek két síita mecset felrobbantásával elszabadították a véres felekezetközi indulatokat.

A hadsereg és az ISIS harcosai között tegnap Bagdadtól 60 km-re dúltak súlyos harcok. A belügyminisztérium bejelentette, új Bagdad-tervet dolgoztak ki, amely koordinálja a hadsereg és a biztonsági erők, a tartományi és központi egységekl műveleteit, lehetővé teszi a masszív csapatmozgásokat és a jobb információ cserét. A tárca szerint a fővárosban elegendő katona tartózkodik ahhoz, hogy visszaverhető legyen az ISIS ostroma, de számítanak az önkéntesek segítségére is.
A fővárosi lakosság aggódik, nem alaptalanul. ENSZ-jelentések szerint az ISIS egységei tömeges kivégzéseket végeznek az elfoglalt városokban, az áldozatok száma máris több százra tehető.

Csütörtökön Barack Obama elnök Amerika támogatásáról biztosította Irakot. Semmilyen megoldási lehetőséget nem zárt ki. Tegnap a Fehér Ház pontosított - Washington nem mérlegeli a szárazföldi beavatkozás lehetőségét, de nem zárja ki a légicsapást.

A dzsihádisták szabályzata

A nyilvános kivégzéseiről és kegyetlenségéről hírhedt Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIS) szunnita dzsihádistái az elfoglalt iraki településeken közzétették a kötelező viselkedési kódexet, szabályzatot. A Washington Post internetes kiadása által ismertetett dokumentum leszögezi, ezután az iszlám törvénykezés, a saria előírásai kötelezők, de annak is a legdurvább változatát részletezik.
Megígérik, hogy minden muzulmánnal jól fognak bánni, csak azoknak kell félniük, akik együttműködnek az "elnyomókkal" vagy segítik a "gyilkosokat".
Tilos az alkohol, cigaretta és drog használata, a muzulmánoknak ajánlott csoportosan imádkozniuk.
Lopásért végtag amputálásra számíthat az elkövető, fenyegetésért, zsarolásért a halál különböző formái, többek között keresztre feszítés is járhat.
Az asszonyokat csak akkor hagyhatják el otthonaikat, ha arra elengedhetetlenül szükség van. Utcára lépniük csakis teljes testet fedő iszlám öltözékben szabad.
Az emlékművek és síremlékek nem engedélyezettek, a meglévőket lerombolják.
"Legyetek boldogok, hogy iszlám területen élhettek!" - zárul a dokumentum.

Százötvenezer pedagógus a tagja a ma hivatalosan is megalakuló állami pedagóguskarnak, pedig mindössze 15 ezer tanár szavazott a szervezet 125 küldöttére. A kar valószínűleg lojálisabb lesz az Orbán-kormányhoz, mint a szakszervezetek, de az aránytalan bérrendszer miatt sok tanár ellenszenvével kell majd szembenézniük.