A programnak szomorú aktualitást biztosít, hogy épp hetven éve, 1944. június 14-én hunyt el a Kultúrpalota üvegablakainak festője, mozaik képeinek kivitelezője Róth Miksa, világszerte elismert üvegfestő és mozaik művész. Az előadók Róth mellett megemlékeznek az épület tervezőjéről, Komor Marcellről is, akit alig néhány háztömbnyire Orbán Viktor megszállási emlékművének helyétől, a Falk Miksa utcában fogtak el, vittek Sopronkőhidára és végeztek ki - magyarok. (Ki tudja mi történt volna a tervező társával, Jakab Dezsővel, ha 39-ben nem hal meg... ) Ugyancsak a világháború áldozata lett Toroczkai Wiegand Ede, aki maga is üvegablakokat, bútorokat tervezett a Kultúrpalotába (ő Budapest ostroma idején kapott halálos sebet).
Gyermek László pedig, aki a marosvásárhelyi ablakok készítése idén a Róth üvegfestő műhelyt vezette az ostrom idején nem tudott inzulinhoz jutni, s ő is a háború áldozata lett. A konferencián a résztvevők nem csak az építés korát ismerhetik meg, hanem az elmúlt száz éve történetét is: krimiszerűen izgalmas történet szól arról, hogy hogyan sikerült több mint fél évszázadig rejtegetni a Kultúrpalota magyar királykoronázást ábrázoló aranyozott bronz reliefjét valamint a Kossuthot, Deákot és más magyar történelmi személyiségeket ábrázoló Róth ablakait. Ezek a közelmúltban kerültek elő rejtekhelyükről, noha sikerült restaurálni és kiállítani az üvegfestményeket, de eredeti helyükre még mindig tilos visszahelyezni őket.
A program nyilvános, a belépés díjtalan. (Róth Miksa Emlékház, VII. Nefelejcs utca 26. június 19. csütörtök, 16.00 óra.)