A rettegett fejedelem történetét kutató észt történészeknek egy nápolyi egyetemista lány nyújtott felbecsülhetetlen segítséget. Erika Stella ugyanis a Santa Maria Nova kolostorról írta diplomamunkáját és az épület tanulmányozása közben egy különös domborműre lett figyelmes. Ezen egy sárkány, valamint két, egymással szemben álló szfinx-szerű figura áll. Ez utóbbiak az egyiptomi Théba városát szimbolizálják, amelyet az egyiptomiak Tepes-nek neveznek. A figurákon pedig ott olvasható: Dracula Tepes.
Hogy kerülhetett a román fejedelem Nápolyba? Vlad Tepes a Zsigmond magyar király és német-római császár által 1408-ban létrehozott Sárkány lovagrend tagja volt és ugyanennek a rendnek volt tagja Aragóniai Ferdinánd nápolyi király (Mátyás király apósa, Beatrix királyné apja). Ellentétben azzal a legendával, hogy a fejedelem 1476-ban elesett egy törökök elleni csatában, a mai kutatók azt állítják, hogy Vlad nem halt meg, hanem fogságba esett, és egyik lánya, aki egy nápolyi nemesemberhez ment férjhez, kiváltotta őt Itáliába vitette és a román fejedelem ott is halt meg.
A hagyomány szerint „Draculát” Snagovban, egy tó közepén lévő monostorban temették el. Román régészek már 1932-től ásatásokat végeztek a régi monostor kriptájában, de nem találtak emberi maradványokat, csupán díszes ruhákat és egy sárkányos gyűrűt.
.