A Budapestet 1990-2010 között vezető volt főpolgármester szerint az átalakítás a legérzékenyebb pontján sebzi a fővárost, mert a túlzott decentralizálást erősíti. "A kerületi polgármesterek hitbizományba kapják Budapestet, de mivel részérdekeket képviselnek, súlyos konfliktusok forrása lesz minden költségvetéssel kapcsolatos kérdés" - jelezte. Szerinte a városrészek érdekszövetségekbe tömörülnek majd; a külső kerületek például a csatornázásban, a belsők a rehabilitációban érdekeltek, ezzel pedig végképp lehetetlenné válik a most is hiányzó stratégiai tervezés.
A választási verseny önkényes és alkotmányos elvekkel ellentétes átalakítása megkérdőjelezi az új szabályok szerint megválasztott fővárosi közgyűlés legitimitását - értékelték jogvédő szervezetek, hogy a kedden elfogadott törvénycsomag révén pillanatnyi politikai érdekei mentén alakította át az önkormányzati választási rendszert a kétharmad. Ezzel akár a valódi választói akarattal szemben is többségbe kerülhet a Fidesz-KDNP a közgyűlésben. Ismert: ezzel Budapesten nemcsak megszűnt a pártlistákra való szavazás lehetősége, és vele együtt a fővárosiak közvetlen képviselete, de a négy-ötszörös lakosságszám-különbségű kerületek polgármesterei ugyanúgy egy helyet kapnak a testületben, és egy voksot a fővárosi döntéshozatalnál, márpedig az Alkotmánybíróság többször is kimondta, már az ennél kisebb aránytalanság is sérti a választójog egyenlőségét.
A végleges változat elfogadása előtt pedig hiába tett újabb és újabb módosításokat a Fidesz: a kompenzációs lista arányosítása után az úgynevezett "kettős többség elve" is csak látszólag oldotta fel az alkotmányossági aggályokat. Erre utalt közös közleményében a TASZ, a Helsinki Bizottság és az Eötvös Károly Intézet is, mondván: "a ráncfelvarrás sem teszi legitimmé az új választási rendszert". Állásfoglalásukat eljuttatták a Velencei Bizottsághoz és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez is, remélve, hogy a nemzetközi szervezetek felhívják a figyelmet arra, hogy a szisztéma több ponton is alkotmányellenes.
Választási csalással ér fel a módosított önkormányzati választási rendszer, amely azt mutatja, hogy Budapest ellen nyílt háborút folytat az Orbán-kormány - erről már Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője és helyettese, Tüttő Kata beszélt. A szocialista politikusok szerint "a Fidesz megpróbálja megszerezni a fővárosi többséget, ez a törvény arról szól, hogyan lehet a kisebbségből többséget csinálni". Úgy vélték, az egyes minisztériumok elköltöztetésével is "a budapestieket bünteti a kormány, mert szabad és tisztességes polgárok". Tüttő jelezte: indítványozza, hogy a témában Tarlós István főpolgármester hívjon össze rendkívüli közgyűlést.