Trianon;Csepeli György;

- Csepeli: két trauma uralja a közéletet

Ahogy időben egyre távolodunk Trianontól, lelkileg annál közelebb kerülünk a traumához - magyarázta Csepeli György szociálpszichológus a magyar szélsőjobb előretöréséről szóló előadásán. 

A Magyarországra akkreditált külföldi tudósítók és sajtóattasék számára a budai Hattyúházban tartott rendezvényen Csepeli kiemelte, hogy sem Trianont, sem a holokausztot nem vitatta meg eléggé a magyar társadalom, ezért is uralja a két trauma még napjainkban is a közéletet. Egy külső szemlélő, egy külföldről jött ember irracionálisnak gondolná a Trianonnal kapcsolatos magatartásunkat. A magyarok befelé fordulásáról a professzor a kollégáját, Gerő András történészt idézte, miszerint Magyarországon a "panaszkodás kultúráját" éljük.

A Jobbiknál szélsőségesebb csoportosulások is szóba kerültek, mint a Betyársereg. Csepeli szerint ezek a tömörülések azért veszélyesek, mivel a kisebb falvakban észrevétlenül szerveződnek, így a társadalom elől rejtve maradnak. A beszélgetésen résztvevő ujságírók és diplomaták a szélsőjobb kritikája mellett a kormány intézkedéseiről is érdeklődtek.

A professzor megerősítette, hogy a kormány akarva-akaratlanul kedvez a szélsőjobboldali tendenciák megerősödésének. Legújabb példaként a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékművet említette. Csepeli szerint azzal nincs gond, hogy a téren oszlopokat helyeznek el, hiszen azok jelenthetnek bármit, de a német birodalmi sas és Gabriel arkangyal párosa megtévesztő. Ha az emlékmű létrejön, akkor már nincs visszaút - mondta Csepeli, hiszen ezzel nemcsak önmagunknak hazudunk, de végképp elvágjuk magunkat a Nyugattól, melyet nem lehet becsapni.

Arra a kérdésre, hogy mit hoz a jövő, a tudós nem vázolt fel pozitív jövőképet. Szerinte az alkotó értelmiség nagy része külföldre fog költözni és munkát vállalni, ahogy azt korábban Bartók Béla és számos magyar Nobel-díjas tette. Reménykedésre azért van ok: a szélsőjobboldali gondolkodásnak ugyanis van ellenszere. Az eljövendő generáció még megmenthető egy átgondolt, jól szervezett oktatáspolitikával. Az Európai Unió ugyancsak korlátozhatja a szélsőjobboldal térnyerését, de kizárólag úgy, ha elzárja a pénzcsapot. Csepeli ezt azzal magyarázta, hogy a magyar kormánnyal csak a pénz nyelvén lehet beszélni.

Nem merültek fel nemzetbiztonsági kockázati tényezők az egyházként való elismerését kérelmező Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséggel (MET) kapcsolatban, így folytatódhat az Iványi Gábor vezette vallási közösség elismerési eljárása - értesült a Népszava.