;

minősítés;Fitch Ratings;kilátások;bóvli;

FOTÓ: Illusztráció, Thinkstock

- Felminősítetlenek maradtunk

A kormánypárti politikusok várakozásaival szemben nemcsak hogy bóvlikategóriában, azaz befektetésre nem ajánlott szinten maradt hazánk adósságbesorolása a Fitch Ratings hitelminősítőnél, de a kilátást sem javították pozitívra. Ez azt jelenti, hogy legközelebb ugyanúgy elképzelhető a javítás, mint a rontás.

Noha a Magyar Nemzet Online "Újabb komoly elismerés hazánknak" címmel hozta a hírt, valójában inkább csalódást okozott, hogy a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő nemcsak Magyarország hitelbesorolásán nem javított, de még annak úgynevezett kilátását is stabilon hagyta, ami azt jelenti, hogy egyelőre nem látják aktuálisnak a javítást. A pénteki londoni bejelentés szerint a megerősítés a hosszú és rövid futamidejű magyar szuverén devizaadósság „BB plusz/B” és a forintadósság „BBB mínusz” osztályzatára, valamint a kereskedelmi adósok felső besorolási határát jelentő „BBB” osztályzati országplafonra vonatkozik.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője az MTI-nek elmondta: kisebb csalódást okozott a hitelminősítő bejelentése, mivel ha felminősítést nem, de a kilátások pozitívra javítását elképzelhetőnek tartották. Az elemző a Fitch kommentárjának két lényeges pontját emelte ki: az egyik megkérdőjelezte a növekedés fenntarthatóságát, a másik pedig az államadósság javításának szükségességére hívta fel a figyelmet.

Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője értékelésében megjegyzi, hogy most is inkább a politikusok bíztak a kilátás javításában, nem a szakemberek. A felminősítés azért maradt el, mert Magyarországon jelentős az államadósság és a hasonló besorolású országokénál lassabb a növekedés.

A GDP-hez mért magyar államadósság-ráta – amely 2013 végén 79,2 százalék volt – hozzávetőleg a kétszerese a Fitch besorolási listáján a Magyarországéhoz hasonló sávban szereplő adósok középértékének - írta a hitelminősítő.

Az Equilor Befektetési Zrt. néhány hete bemutatott elemzésének címe ugyan ez: Magyarország a felminősítés kapujában, de azt is nyilvánvalóvá tették, azért az a kapu kicsit mégis arrébb van. "Magyarország bruttó finanszírozási igénye is magas marad. Az idei finanszírozási igény a GDP 12,5 százalékára rúg szemben a cseh 9,5 százalékkal és a lengyel 7,7 százalékkal" - írják például. (Ha rövidebb futamidejű állampapírokból sikerül finanszírozni az adósságot, akkor többször kell fölvenni a hitelt, többször kell megharcolni a piacon a befektetőkkel, ez hátrány.)

Osztjuk a Fitch péntek reggel publikált indoklását, amit a magyar hitelbesorolás és kilátás változatlanul tartása mellé adott - jelentette ki Háda Báint, a Quaestor vezető elemzője a napi.hu szerint. A növekedés fenntarthatósága a legnagyobb kérdés. A gazdaság az élénkülés jeleit mutatja: a gazdasági teljesítmény 2006 óta nem látott mértékben növekedett az idei első negyedévben. Életjelet adott magáról az ingatlanpiac is. A nagy állami beruházások mellett úgy tűnik, beindul a lakossági fogyasztás is. Még mindig nagy azonban a kihasználatlan kapacitások aránya, illetve kevés a beruházás.

A Fitch azonban a növekedési teljesítménnyel sem igazán elégedett. Itt is arra hivatkozik, hogy a hasonlóan minősített országoktól elmarad a magyar GDP-bővülés. A hitelminősítő azért feljebb húzta az idei előrejelzését 2,7 százalékra, de megjegyzi, hogy a bővülés jórészt az állami szektor adja (közmunkaprogram, erősebb EU-támogatás-lehívás) - írja a Portfólió.hu.

Török Bálint szerint a jövőre nézve a fel- és leminősítés egyaránt benne van a kalapban. Felminősítésre adhat okot az adósságállomány és azon belül a devizaarány csökkenése, a külső eladósodottság fenntartható mérséklődése, valamint a javuló növekedési kilátások, ha az stabilabb gazdaságpolitikával és javuló üzleti környezettel párosul. Úgy vélte, az év második felében lehet esély Magyarország felminősítésére.

Leminősítést okozhat ellenben a szakértő szerint, ha az eladósodottságot növelően lazulna a költségvetési politika, vagy ha olyan gazdaságpolitikai lépések történnének, melyek rontanák az inflációs és forintárfolyam-kilátásokat, illetve ha globális pénzügyi vagy geopolitikai sokk következik be.

A Buda-Cash Brókerház elemzője sok más kollégájával együtt az év második felében, az Erste Bank szakértője viszont csak 2015-ben lát esélyt az ország felminősítésére.

Hollywood csillagai, köztük Meryl Streep, Michael Douglas és Jeff Daniels tisztelegtek kollégájuk, Jane Fonda előtt, aki nagyszabású ceremónia keretében vette át az Amerikai Filmintézet (AFI) életműdíját.