Reflex;Fidesz;támogatás;békemenet;CÖF;Csizmadia László;

- Csizmadia: a Fidesz csak 20 milliót adott

Felére csökkentette tavaly "hozzájárulását" az egy évvel korábbihoz képest a Fidesz pártalapítványa a békemenetes civilek "lejárató" kampányaihoz - derül ki a Civil Összefogás Fórum (CÖF) mögött álló alapítvány tavalyi beszámolójából.

Ezt tegnap tette közzé honlapján a CÖF, miután lapunk kérdésére a főbb számokat már elmondta Csizmadia László, a CÖF egyik alapítója, az Orbán Viktor és kormánya melletti békemenetek állandó résztvevője. A közzétételt megelőzte némi "adok-kapok" Fodor Gáborral: a Liberálisok elnöke kedden közleményben kérte számon a civileken a tavalyi beszámolót és szervezetük átláthatóságát, mire Fodort személyeskedő válaszban "tette helyre" a CÖF azzal, hogy "az kiabál, akinek a háza ég", és felemlegették az SZDSZ tartozásait, valamint a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás, a Milla és a Szolidaritás pénzügyi helyzetét firtatták.

A május 31-i törvényi határidőre elkészült, de a késői, május 29-i benyújtás miatt az Országos Bírósági Hivatal honlapjára csak később felkerülő 2013-as beszámoló számaiból Csizmadia kiemelte, hogy a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) tavaly csupán az egy évvel korábbi összeg felét, 20 millió forintot kapta a Fidesz pártalapítványától, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványtól. Még lényegibb változás, hogy míg 2012-ben a fideszes 40 millió a teljes, 46 milliós bevételük csaknem 90 százalékát tette ki, addig tavaly a 20 millió a teljes büdzsé alig több, mint 6 százalékát. A beszámoló szerint ugyanis jelentősen nőttek a magánadományok: míg 2012-ben ez 6 millió volt, tavaly már 290 millió, ami 48-szoros növekedés.

"Óriási igény merült fel a civilek részéről, hogy a CÖF folytassa felvilágosító kampányát, magam is meglepődtem, hogy ehhez mintegy 290 millió forint adománnyal járultak hozzá" - kommentálta a számokat lapunknak Csizmadia. Így már hivatkozhat a CÖF arra, hogy "karaktergyilkos" akcióit nem pártalapítványi pénzből fedezi, hanem civil adakozásból. Egy-egy konkrét akció költségeivel ugyanakkor továbbra sem számolnak el külön. Mint arról beszámoltunk, a becslések szerint akár százmillió forintba is kerülhetett a békemenetes civilek "bohócos" kampánya, amely nemcsak az óriásplakátokból állt, hanem az országszerte 4 millió példányban terjesztett 16 oldalas színes kiadványukból. A CÖF-CÖKA hasonlóan titkolta a 2012 végi, Gyurcsányra és Bajnaira fókuszáló "Együtt tették tönkre az országot" üzenetű akciójuk pontos költségeit is.

Mesterházy pert nyert
Mesterházy Attila első fokon pert nyert a CÖKA ellen. Az MSZP lemondott elnöke a bohócos plakát miatt indított pert az alapítvány ellen, mert a választási kampányban mindenütt látható plakátokon, szórólapokon, és kis füzetekben rabosított bűnözőként ábrázolták a kormányváltók miniszterelnök-jelöltjét. Emlékezetes: a "Nem érdemelnek több esélyt" feliratú plakátokon Mesterházy, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc mellett Hagyó Miklós és egy bohóc volt látható. A Fővárosi Törvényszék nem jogerős döntése szerint a CÖKA megsértette Mesterházy képmáshoz való jogát, ám az emberi méltóságát és a jó hírnévhez való jogát nem, mert a bíróság szerint ez belefér a véleménynyilvánítás szabadságába. Az ítélettel Csizmadia nem ért egyet és - amellett, hogy hangsúlyozta, nem jogerős a döntés - úgy kommentálta: egy közszereplő politikusnak, pláne ha pártelnök, akkor nem szabadna ennyire túlérzékenynek lenni.

Ebben a ciklusban lesz rendőri életpályamodell - jelentette be Pintér Sándor belügyminiszter a honvédelmi és rendészeti bizottság, valamint a nemzetbiztonsági bizottság együttes ülésén miniszterjelölti meghallgatásán szerdán.