Mivel a trónutódlás részleteiről az elmúlt négy évtizedben nem rendelkeztek, ezért most sürgősséggel kell szabályozni. A spanyol kormány tegnap rendkívüli ülésén hagyta jóvá az ezzel kapcsolatos törvénytervezetet, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A törvényhozás két háza jövő héten tartja a vitát, egy olvasatban tárgyal a trónutódlásról a képviselőház és a szenátus, majd szavaznak. Az előzetes menetrend szerint az azt követő héten kerülhet sor az új király beiktatására - írta a madridi El País.
Az ABC című lap már a következő generációval is foglalkozik: az új királyi pár idősebbik lánya, a most nyolc esztendős Leonor lesz Európa legfiatalabb hercegnője, trónörökösként 18 évesen esküt kell majd tennie az alkotmányra.
Madridban és más spanyolországi nagyvárosokban hétfőn este többezres tüntetéseket tartottak a köztársaságpártiak, akik úgy látják, hogy itt lenne az ideje elbúcsúztatni a monarchiát.
"Nem hagyjuk, hogy egyik királyt a másik váltsa fel" - kiabálták. A spanyol fővárosban a Puerta del Sol-on legalább húszezren gyűltek össze, majdnem annyian, mint a felháborodottak megmozdulásai idején. Barcelonában mintegy ötezren tüntettek.
A kommunistákat is magában foglaló Egyesült Baloldal (IU), s a felháborodottak mozgalmából kinőtt új párt, a Podemos egyaránt sürgette, tartsanak népszavazást a királyság intézményének fenntartásáról.
"Állampolgárok vagyunk, nem tárgyak, dönteni akarunk saját sorsunkról" - írta a Podemos a Twitteren. A baszk baloldali pártok is ellenzik a monarchia továbbélését.
A közösségi oldalakon online felhívásokban sürgetik a spanyol pártokat, indítsanak társadalmi vitát a monarchiáról. A kormányzó Néppárt, az ellenzéki szocialisták várhatóan támogatják I. János Károly fiának trónra lépését.