Letartóztattak négy embert hétfőn Párizs környékén és Dél-Franciaországban, aki iszlamista csoportok számára toborzott fiatalokat fegyveres harcokra - közölte a francia belügyminiszter. "Egyes emberek a dzsihádra toboroznak.
Most, amikor beszélek, előállítások folynak Párizs környékén és Dél-Franciaországban. De nem mondhatok többet" - mondta az Europe1 kereskedelmi rádió reggeli műsorában Bernard Cazeneuve, három nappal azután, hogy őrizetbe vették Marseille-ben a brüsszeli zsidó múzeumnál május 24-én elkövetett, négy áldozatot követelő merénylet gyanúsítottját.
Közben mind több új részlet derül ki a brüsszeli zsidó múzeumban lövöldöző iszlamista férfiről, akit múlt hétvégén a francia kikötővárosban, Marseille-ben vettek őrizetbe. A belga rendőrség arról számolt be, hogy jelentős mennyiségű töltényt találtak a férfi otthonában.
Frederic van Leeuw belga főügyész sajtóértekezletén közölte, megtalálták azt a Kalasnyikovot, amellyel a gyilkos lövéseket leadta: a szíriai iszlám fundamentalista szervezet, az Iraki és Szíriai Iszlám Állam Szervezetének zászlajába volt tekerve.
A 29 éves férfi megpróbálta videóra is felvenni vérengzését, kamerája azonban nem működött. A nyomozók a készüléken fegyvereket és egyenruhákat láttak, illetve
az elkövető hangját hallották, aki beismerte: ő hajtotta végre a merényletet. A belga nyomozók szerint a sajtóban Mehdi Nemmouche-ként emlegetett férfi hidegvérrel gyilkolt. Jelenleg Párizs közelében, Levallois-Peretben tartják vizsgálati fogságban, ahol várhatóan csütörtökig marad.
Gyilkossággal és terrorista bűncselekménnyel összefüggésbe hozható gyilkossági kísérlettel vádolják. Francois Molins párizsi ügyész közölte, hogy Mehdi Nemmouche dzsihadista 2012 végétől vagy 2013 elejétől több mint egy évig tartózkodott a polgárháború sújtotta Szíriában. Ezt követően Kelet-Ázsiában is járt, s innen ment Belgiumba.
A hatóságok már korábban felfigyeltek radikalizmusára, a rendőrség látókörébe került. Különböző bűncselekmények, kihágások miatt hétszer is elítélték, s öt alkalommal került börtönbe.
2009-ben Lille közelében, Tourcoingben egy élelmiszerüzletbe tört be. 2012 végéig volt rács mögött. A francia ügyész szerint itt vált a radikális iszlamista ideológia rabjává. Mehdi Nemmouche az észak-franciaországi Roubaix-ben született. Családját sokkolta a hír, hogy ő hajtotta végre a terrorakciót.
Egyik nagynénje közölte, hogy a 2000-es évek közepe óta alig álltak kapcsolatban a férfivel. Franciaország, Belgium, illetve azon államok számára, ahol jelentősebb muzulmán kisebbség él, egyre nagyobb gondot okoz az iszlám radikálisok kiszűrése.
Sokan közülük valamelyik iszlám országban tartózkodnak hosszabb-rövidebb ideig. Szélsőségesekké válnak, s a véres cselekményektől sem riadnak vissza. Áprilisban a párizsi belügyminisztérium tervet készített arra, hogyan léphetnének fel hatékonyabban ezen személyek ellen.
A brüsszeli merénylőhöz hasonló életpályát járt be a 23 éves Mohammed Merah, aki 2012 márciusában Dél-Franciaországban lőtt le több személyt. Az algériai gyökerekkel rendelkező antiszemita fiatalember egy zsidó iskolát is megtámadott. Ő is a francia börtönben vált iszlám szélsőségessé, s később Afganisztánban, illetve Pakisztánban vett részt kiképzésen.
Végül a francia különleges egységek végeztek vele. Múlt héten számolt be a francia sajtó arról, hogy Merah lánytestvére Szíriába távozott. Becslések szerint a szíriai polgárháború 2011-es kitörése óta 780-an mentek a közel-keleti országba, hogy az iszlamisták mellett harcoljanak Bassár el-Aszad elnök rezsimjével szemben. Belgiumból kétszáz dzsihadista érkezhetett Szíriába.
Letartóztattak négy embert hétfőn Párizs környékén és Dél-Franciaországban, aki iszlamista csoportok számára toborzott fiatalokat fegyveres harcokra - közölte a francia belügyminiszter.
"Egyes emberek a dzsihádra toboroznak. Most, amikor beszélek, előállítások folynak Párizs környékén és Dél-Franciaországban. De nem mondhatok többet" - mondta az Europe1 kereskedelmi rádió reggeli műsorában Bernard Cazeneuve, három nappal azután, hogy őrizetbe vették Marseille-ben a brüsszeli zsidó múzeumnál május 24-én elkövetett, négy áldozatot követelő merénylet gyanúsítottját.
Közben mind több új részlet derül ki a brüsszeli zsidó múzeumban lövöldöző iszlamista férfiről, akit múlt hétvégén a francia kikötővárosban, Marseille-ben vettek őrizetbe. A belga rendőrség arról számolt be, hogy jelentős mennyiségű töltényt találtak a férfi otthonában.
Frederic van Leeuw belga főügyész sajtóértekezletén közölte, megtalálták azt a Kalasnyikovot, amellyel a gyilkos lövéseket leadta: a szíriai iszlám fundamentalista szervezet, az Iraki és Szíriai Iszlám Állam Szervezetének zászlajába volt tekerve.
A 29 éves férfi megpróbálta videóra is felvenni vérengzését, kamerája azonban nem működött. A nyomozók a készüléken fegyvereket és egyenruhákat láttak, illetve az elkövető hangját hallották, aki beismerte: ő hajtotta végre a merényletet.
A belga nyomozók szerint a sajtóban Mehdi Nemmouche-ként emlegetett férfi hidegvérrel gyilkolt. Jelenleg Párizs közelében, Levallois-Peretben tartják vizsgálati fogságban, ahol várhatóan csütörtökig marad.
Gyilkossággal és terrorista bűncselekménnyel összefüggésbe hozható gyilkossági kísérlettel vádolják. Francois Molins párizsi ügyész közölte, hogy Mehdi Nemmouche dzsihadista 2012 végétől vagy 2013 elejétől több mint egy évig tartózkodott a polgárháború sújtotta Szíriában.
Ezt követően Kelet-Ázsiában is járt, s innen ment Belgiumba. A hatóságok már korábban felfigyeltek radikalizmusára, a rendőrség látókörébe került. Különböző bűncselekmények, kihágások miatt hétszer is elítélték, s öt alkalommal került börtönbe.
2009-ben Lille közelében, Tourcoingben egy élelmiszerüzletbe tört be. 2012 végéig volt rács mögött. A francia ügyész szerint itt vált a radikális iszlamista ideológia rabjává.
Mehdi Nemmouche az észak-franciaországi Roubaix-ben született. Családját sokkolta a hír, hogy ő hajtotta végre a terrorakciót. Egyik nagynénje közölte, hogy a 2000-es évek közepe óta alig álltak kapcsolatban a férfivel.
Franciaország, Belgium, illetve azon államok számára, ahol jelentősebb muzulmán kisebbség él, egyre nagyobb gondot okoz az iszlám radikálisok kiszűrése. Sokan közülük valamelyik iszlám országban tartózkodnak hosszabb-rövidebb ideig.
Szélsőségesekké válnak, s a véres cselekményektől sem riadnak vissza. Áprilisban a párizsi belügyminisztérium tervet készített arra, hogyan léphetnének fel hatékonyabban ezen személyek ellen.
A brüsszeli merénylőhöz hasonló életpályát járt be a 23 éves Mohammed Merah, aki 2012 márciusában Dél-Franciaországban lőtt le több személyt. Az algériai gyökerekkel rendelkező antiszemita fiatalember egy zsidó iskolát is megtámadott.
Ő is a francia börtönben vált iszlám szélsőségessé, s később Afganisztánban, illetve Pakisztánban vett részt kiképzésen. Végül a francia különleges egységek végeztek vele. Múlt héten számolt be a francia sajtó arról, hogy Merah lánytestvére Szíriába távozott.
Becslések szerint a szíriai polgárháború 2011-es kitörése óta 780-an mentek a közel-keleti országba, hogy az iszlamisták mellett harcoljanak Bassár el-Aszad elnök rezsimjével szemben. Belgiumból kétszáz dzsihadista érkezhetett Szíriába.