Mozgalmas volt a hétvége a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. központjában. Szerencsére nem az ökogazdaság 452 hektárját elnyerő új bérlők jelentek meg a biztonsági emberekkel, hogy elzavarják a kishantosiakat, hanem a kft., illetve a Mezőföld Népfőiskolai Társaság a "Kishantos a jövő generációkért" címmel szervezett előadást. A központot nem pályázhatták ki az ökogazdaság alól, mert azt korábban megvásárolták, igaz, most olyan földek veszik körül, amelyekért ádáz küzdelmet folytatnak a pályázat nyertesei, akik április 12-én még a vetést is kitárcsázták.
Bitay Márton Örs, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára szerint semmiféle kár nem érte a gazdaságot, mert amíg a növények a földben vannak, azok állami kalászosok, repcék, kukoricák. A kishantosiak szerint viszont 130-140 millió forintos veszteséget okoztak azok a reménybeli bérlők. Ám a hétvégi program nem erről szólt. Ángyán József, az agrártárca volt államtitkára előadásában azt fejtegette, hogy Kishantosnak és a termőföldnek a jövőben is a közjót kellene szolgálnia, nem beperelni és elzavarni kellene a központot, hanem segíteni.
Az egyetemi tanár hangsúlyozta, a kormányzati politikában stratégiai cél egyebek mellett a kishantosi ökogazdasághoz hasonló központok kialakítása, mert a hivatalos szólamok szerint ezek erősítik a helyi társadalmat, alkalmasak a gazdálkodás átalakítására, a fenntarthatóság bemutatására. Ángyán közölte, az állam most éppen ezzel ellentétes lépéseket tesz. A szakember a törvénytelenségek megszüntetését a jog és az alkotmány alapján tartotta megoldhatónak, s kijelentette, helyre kell állítani a rendet.
Ács Sándorné, a kishantosi ökogazdaság egyik vezetője, alapítója a Népszavának elmondta, a saját területükön, ami nem állami föld, biokertészetet alakítanak ki és a népfőiskola berkein belül igyekeznek terjesztetni ezt a művelési módot. Hiába nem használtak ezeken a területeken sem vegyszert, a szigorú előírások miatt 2 évig kell vegyszermentesen dolgozniuk, hogy hivatalosan is biokertészet lehessen Kishantos - említette. Az agronómus szerint az is rettenetes, hogy a biogazdaság földjei most holdbéli tájra emlékeztetnek, mindent elpusztítottak néhány hét alatt.
Lapunk felvetésére, hogy Bitay államtitkár szerint nem is érte kár a gazdaságot, hiszen amíg le nem aratják a termést, az állami tulajdon, Ács Sándorné csak annyit válaszolt, hogy e logika alapján minden bérelt földön a tulajdonosé a vetés, amíg le nem aratják, s ha megharagszik a bérlőre, ezek szerint büntetlenül betárcsázhatja a termést. Amíg a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) nem számol el a mezei leltárral és nem fizeti ki a biogazdaság befektetéseit, addig a termés is a kft.-t illeti meg.
"A biológiai sokféleség védelmével foglalkozó osztályt vezettem főosztályvezető-helyettesi beosztásban, amikor is 2011-ben, a magyar uniós elnökség idején áthelyeztek a Budapesti Környezet- Természet és Vízügy Felügyelőséghez. Majd ugyanabban az évben augusztusban egy nap nem engedtek be a minisztériumba, szó szerint bezárult előttem a minisztérium kapuja, és még most is ott van néhány személyes tárgyam" - idézte fel az eseményeket a Népszavának Rodics Katalin. Később, mint a Greenpeace képviselője kapott meghívást a szaktárcától, de akkor sem engedték be a portán.
A szakember azt is hangsúlyozta, Bitay államtitkár rosszul tudja, mert nem kirúgták, hanem ezután felmondott a felügyelőségnél és átment a nemzetközi szervezethez, ahová már többször is hívták - tette hozzá.
Rodics lapunknak megerősítette, azért sem dönthetett volna sértettségből a kishantosi ökogazdaság támogatása mellett, mert ő a bécsi irodához tartozik, a közép-kelet-európai ügyekért is felelős, s azt a programot támogatja, amit ott, illetve a magyarországi iroda meghatároz. ő egyedül nem dönt ezekben az ügyekben. Kishantos pedig beleillik az európai ökogazdálkodást támogató programba, ezért határoztak Bécsben és a magyar irodavezetőségében is a támogatásáról.
Bitay azt is közölte, hogy ha a Greenpeace aktivistái továbbra is "zavarják" az új bérlőket, akkor a VM, illetve az NFA ismét kénytelen lesz biztonsági őröket fogadni, s a költségek miatt fontolgatja, hogy jogi lépéseket tesz a szervezet ellen. Rodics Katalin válasza szerint eddig sem voltak agresszívak, ezután is erőszakmentesen fognak fellépni, ha kell, de a döntéseiket nem a fenyegetések alapján hozzák meg.
A kishantosiak a megújuló energia fontosságát is hangsúlyozták, és bemutatták azt a "napházat", az irodaként és szociális célokra kialakított épületet, amelynek teljes tetőfelületét napelemek borítják. Új típusú programok indítását is tervezik Kishantoson. Az elpusztított növényi kultúrák miatt nehéz anyagi helyzetbe került gazdaság és népfőiskola ehhez különböző forrásokból igyekszik előteremteni a szükséges pénzt.