A rendőrség elképesztő erőket vonultatott fel: 50 vízágyúval felfegyverkezett 25 ezer belbiztonsági nézett farkasszemet a tüntetőkkel. Néhány százuknak sikerült áttörniük a kordont, hangosanbeszélőkön követelték Recep Tayyip Erdogan kormányának lemondását.
Legalább 145 személyt vettek őrizetbe, 13-an, köztük négy rendőr, sérültek meg. A CNN Türk beszámolójában látni lehetett, amint civilruhás rendőrök vittek el a helyszínről fiatalokat.
Erdogan kormányfő szombaton óva intett a tüntetéseken való részvételtől, egyben kemény fellépéssel fenyegetett, s mint mondta, a rendőrök „pontos utasításokat” kaptak.
A Törökország európai és ázsiai részét összekötő kompok nem jártak szombaton, a Taksim téri metrómegállót pedig lezárták. Vasárnap azonban visszavonták ezeket az intézkedéseket.
Nemcsak Isztambulban, Ankarában is tüntetések voltak. A rendőrség itt is könnygázzal és vízágyúkkal oszlatta szét a tömeget. Kisebb összecsapásokat jelentettek más török városokból is.
Tavaly május végén a Gezi parki megmozdulások amiatt törtek ki, mert Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök fel akarta számolni az isztambuli Beyoglu negyedben található parkot, ki akarta vágatni az itt található néhány tucat fát és egy bevásárló központot akart telepíteni ide.
Az építkezést május 27-én kezdték meg, ám ezt követően egyre többen és többen akarták megakadályozni a park átalakítását. A megmozdulások később rendszerellenes tüntetésekké terebélyesedtek.
A rendőrség azonban szokatlan brutalitással lépett fel a túlnyomórészt fiatalok alkotta demonstrálók ellen. Az erőszakkal azonban csak azt érték el, hogy néhány nap múlva már tízezrek követelték Erdogan és kormányának lemondását.
A túlerő azonban végül győzött, leverték a fiatalok mozgalmát. Tüntetési tilalmat rendeltek el, amely mind a mai napig érvényben is maradt. Május elsején is teljesen üres volt a tér, amelyet a belbiztonságiak teljesen elzártak a külvilágtól.