rablás;Párizs;zsebtolvaj;

Fotó: Getty Images

- Turistarablók Párizsban

Nagymértékben nőtt a turisták elleni támadások, zsebtolvajlások, rablások száma Párizsban egy rendőrségi tájékoztatás szerint - írja a penzcentrum.hu. A francia rendőrség egy képsorozatot is közzétett, amin jól látható, pontosan hogyan fosztanak ki egy készpénzt felvevő turistát egy párizsi ATM-nél. 

A rendőrség arra figyelmeztet, hogy a jól szervezett, elsősorban Romániából és Bulgáriából érkező bűnbandák a belváros közepén, a turisták által gyakran látogatott helyeken, fényes nappal "dolgoznak". A fényképeken jól látszik, ahogy egy ötfős banda először körbeállja a gyanútlannak tűnő áldozatot, majd egyikük megüti annak hátát. A férfi ijedten megfordul - a készpénzt az ATM nyílásában hagyva -, a következő másodpercben a banda egy másik tagja pedig egy mozdulattal kirabolja.

Az ilyen tolvajlások nemcsak Párizsban, a világon szinte bárhol - így Magyarországon is - előfordulhatnak, nem csupán turistákkal, hanem szinte bárkivel. Hazánkban az ingyenes készpénzfelvét is a készpénzes fizetés irányába, így a bankautomaták rendszeres használatára, nagyobb összegek felvételére ösztönzi a lakosságot. "A bűnözőknek ez egy paradicsom" - nyilatkozta lapunknak korábban Lovas Judit, azenpenzem.hu felelős szerkesztője.

Mivel azonnali, közvetlen segítségre csak ritkán számíthatunk, ezért érdemes odafigyelni arra, hogy ATM használat előtt - mielőtt elővennénk kártyánkat - senki ne álljon közvetlenül mögöttünk, és bizonyosodjunk meg arról is, hogy nem látunk az automata közelében gyanúsan viselkedő személyeket. Gyanakodjunk, ha az automata használata közben egy idegen túlságosan segítőkésznek mutatkozik, a PIN kód megadásakor mindig takarjuk el kezünkkel a klaviatúrát. Abban a pillanatban, amikor az ügyfél már készpénzzel rendelkezik, egy újabb támadási felületet nyit - kifigyelhetik, kirabolhatják.

Többek között ezért a legjobb a kártyát inkább vásárlásra használni, mint készpénz felvételre.

Finomított európai álláspontján a Google, s úgy döntött, enged az uniós állampolgárok kérésének, lehetőséget nyújtva az elavult, pontatlan vagy káros adatok módosítására, törlésére. A "felejtés joga" azonban szemben áll az átláthatósággal és az információk szabad áramlásával. Az online űrlap csupán az összetett folyamat első lépése lehet.