MSZP;Botka László;országos választmány;

Fotó: BIELIK ISTVÁN, Népszava

- Hétfőn Botka vezetésével ülésezik az országos választmány

Tegnap délelőtt ülésezett az MSZP országos választmánya. A testület rögtön a tanácskozás elején elrendelte a teljes tisztújítást és július 19-ére összehívta a párt tisztújító kongresszusát. Ezt Botka László választmányi elnök jelentette be szombaton a szocialista székház előtt várakozó újságíróknak. 

A politikus azt is elmondta, hogy a kongresszusig az országos választási bizottság irányítja a pártot, a testületet pedig választmányi elnökként ő maga vezeti. Annak, aki szerepet akar vállalni az MSZP vezetésében, akár helyi, akár országos szinten, programmal kell rendelkeznie arról, hogyan szervezné újjá a pártot, és miként kíván hozzájárulni ahhoz, hogy "az Orbán utáni világra" egy modern, versenyképes, győzelemesélyes pártot tudjanak létrehozni - fogalmazott Botka.

A választmányi elnök szerint ez dinamizálni fogja a baloldalt, és végre nem a kudarc okairól, hanem a jövőről lesz szó. Kijelentette, a teljes tisztújítás nem hatalmi kérdés. A politikus azt is elmondta, hogy június 30-ig meg kell választani a helyi, valamint a megyei pártszervezetek új vezetőit, illetve az új kongresszusi küldötteket.

Hétfőn délután Botka László vezetésével ülésezik az MSZP országos választmánya. A testület tájékoztatást kér majd az önkormányzati választások előkészítéséről. Szó lesz a következő két év feladatairól, illetve a párton belüli szereposztásról. Arról, hogy a program megalkotását, a pártépítés irányítását, az új baloldali szövetségkötést a párt milyen tisztségviselőire bízzák.

A választmány egyébként a tegnapi ülésén határozatban erősítette meg azt az április 13-ai döntését, amelynek értelmében az MSZP helyi szervezeteire bízzák, kikkel kötnek szövetséget az önkormányzati választásokra. A választmány szerint ugyanis a településeken, a megyékben jobban tudják, hogy melyik demokratikus ellenzéki párttal, civil szervezettel szabad, lehet a siker érdekében együttműködni, mint a párt fővárosi központjában. Az utóbbi időben több szocialista politikus elutasította ezt az elképzelést, azt mondták, hogy ezzel a felelősséget akarja áthárítani a helyi szocialistákra a vezetés. Mások viszont arra emlékeztettek, hogy 1994 óta minden önkormányzati választáskor ez volt a gyakorlat az MSZP-ben.

A tegnapi választmányi ülés Mesterházy Attila volt pártelnök beszédével kezdődött, aki tapsot kapott a résztvevőktől. Forrásaink szerint Mesterházy arra figyelmeztetett, hogy nem csak a jobboldal, hanem bizonyos baloldali politikusok, sőt a média is az MSZP vesztét akarják, amit mindannyijuknak meg kell akadályozni. Lapunk úgy tudja, hogy az ülés elején felszólalók közül sokan egyetértettek abba, hogy össze kell zárina a pártnak, ha meg akarnak erősödni. Botka az újságíróknak nem akarta elmondani, hogy elindul-e az elnöki posztért, bár ezt gyorsan el kell döntenie, hiszen a jövő héten, de legkésőbb az azt követő hétfőn az elnöki székre pályázó jelölteknek el kell kezdeni az induláshoz szükséges aláírásokat összegyűjteni. A szocialista pártban pályázat és 3000 támogató aláírás kell ahhoz, hogy valaki elnök lehessen.

Az MSZP-ben jelenleg Botka mellett Tóbiás József frakcióigazgatót és Hiller Istvánt, a parlament szocialista alelnökét tartják Mesterházy lehetséges utódának. Tóbiás értesülésünk szerint pénteken az országos párttanács ülésén elmondta, vállalná a tisztséget, sőt már a terveiről is beszélt. A mai ülésre érkezve a nyilvánosság előtt annyit mondott, a választmány előbb döntse el, milyen irányba,milyen menetrenddel megy tovább; "dolgozni szeretnék, nagyon, mindenkivel". Hangsúlyozta, ez a párt nagyon sok mindent megcsinált már, amit a mai magyar közéletben egyik párt sem tett meg. Bízik az MSZP erejében, bízik abban hogy fel tud állni - tette hozzá.

Ujhelyi István szocialista európai parlamenti képviselő a szombati ülés előtt megerősítette, hogy nem akar pártelnök lenni. A politikus ezt már pénteken saját Facebook-oldalán bejelentette.bejelentését, Elmondta, egy olyan elnöki felkérésre igent mondott volna, amely csak erre az évre szól és leteszi az alapjait egy új szocialista pártnak. Úgy azonban - európai parlamenti elfoglaltsága miatt - nem tudja vállalni, hogy a teljes tisztújítás miatt két évre választanak elnököt.

Kovács László volt pártelnök - aki korábban arról beszélt, hogy ha jelölnék, erős támogatása lenne, és úgy érezné, ez segít, akkor elvállalná a tisztséget - azt mondta, nem jelentkezett be az elnöki pozícióra. Lendvai Ildikó, az MSZP volt elnöke kijelentette: több alkalmas ember is van az elnöki posztra, és a teljes tisztújítás demonstrálja jobban, hogy új fejezetet nyitottak, a régi után legördül a függöny. Lendvai, akár Steiner Pál az újságíróknak elmondta, teljes baloldali integrációt szeretne 2018-ra.

Az MSZP parlamenti frakciójának is csak július 19-e után lesz frakcióvezetője, addig általános frakcióvezető-helyettesként Tóbiás József irányítja a képviselők munkáját. A politikus elmondta, hogy az általános frakcióvezető-helyettes teljes jogkörrel irányítja a parlamenti képviselőcsoport munkáját. Tóbiás József szólt arról is, hogy a választmány amellett tett hitet, hogy egy stabil, önbizalommal rendelkező, de a szuverenitását megőrizni képes párt épüljön fel, ehhez szereplők kellenek. A szereplőknek - miután elindult a jelölési folyamat - a következő napokban lehetőségük van arra, hogy feladatra vállalásokat tegyenek és megmérettessék magukat - fogalmazott, majd úgy folytatta: "így fogja tenni Botka László, így fogja tenni Tóbiás József és így fogja tenni bármely más vezetői tisztségre jelölt személy". Hozzátette: ez egy nehéz időszak lesz az MSZP-nek, de csapatban megmenthető és 2018-ra a jelenlegi rendszer alternatívájaként erős társadalmi beágyazottsággal rendelkező párt lesz.

Fazekas Ágnes

Az Alkotmánybírósághoz és az ombudsmanhoz fordul az MSZP a fővárosi választási rendszert átalakító fideszes javaslat miatt. Ezt Horváth Csaba, a párt fővárosi frakcióvezetője közölte az MSZP választmányi ülése után.