MSZP;Budapest;városháza;polgármesterek;

Horváth Csaba Fotó: BIELIK ISTVÁN, Népszava

- Az MSZP Alkotmánybírósághoz fordul a fideszes javaslat miatt

Az Alkotmánybírósághoz és az ombudsmanhoz fordul az MSZP a fővárosi választási rendszert átalakító fideszes javaslat miatt. Ezt Horváth Csaba, a párt fővárosi frakcióvezetője közölte az MSZP választmányi ülése után.

Elmondása szerint  a választmány úgy határozott, az MSZP mindent megtesz azért, hogy ez a törvény ne lépjen hatályba. Mint a Népszava megírta: a Fidesz választási csalás határát súroló, durván aránytalan mandátumszámítási rendszert vezetne be a a fővárosban az őszi önkormányzati választásra készülve. Így elég a voksok felét megszereznie, és a jelenlegi egyfős helyett kényelmes többséghez juthat a kormánypárt a fővárosi közgyűlésben. Ordító aránytalanság lenne, ha a 24 ezres lakosú I. kerület ugyanúgy egy polgármester-képviselőt küldhetne a testületbe, mint a 118 ezer lakosú XIII. kerület. Az indokok jól hangoznak, de álságosak, a következmények pedig beláthatatlanok.

Horváth Csaba  szerint a törvény megszüntetné a budapestiek önrendelkezési jogát, és kerületi érdekek alapján szakítaná szét a fővárost. Mint mondta, ez a javaslat arról szól, hogy egy kerület, például az V. kerület, minden évben kicseréli a térburkolatot, más kerületek meg hosszú-hosszú évekig nyelhetik a port, mert oda nem fog jutni forrás.

A Demokratikus Koalíció szintén jelezte, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a törvénymódosítás életbe lép.

Hétfőn rendkívüli ülést tart a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége
Rendkívüli ülésen tárgyalja hétfőn a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) a kormánypártok által az Országgyűlés elé terjesztett, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról, valamint a választási eljárásról szóló törvénymódosító javaslatot.Riz Levente (Fidesz-KDNP), a BÖSZ elnöke, a XVII. kerület polgármestere  szombati közleményben üdvözölte a törvénymódosítási javaslatot, amely álláspontja szerint a budapestiek számára erősebb érdekérvényesítést, átláthatóbb és olcsóbb képviseleti rendszert tesz lehetővé. 

A döntés az LMP szombati kongresszusán született. A párt országos választmányának tagja újságírókkal a tanácskozás alatt közölte: sem parlamenti frakcióval rendelkező pártokkal nem akarnak együttműködni ősszel, sem olyanokkal, akik független képviselők által vannak jelen a törvényhozásban.