Kossuth tér;emlékmű;szoborkompozíció;Tisza István;

MTI Fotó: Lakatos Péter

- Visszakerült a Kossuth térre a Tisza-szoborkompozíció - Képek!

A Tisza István Emlékbizottság 1928-ban határozta el a szobor felállítását, tisztelgésül a miniszterelnök előtt. A szoborcsoport négy és fél évig készült, felavatását 1934. április 22-én Gömbös Gyula miniszterelnök és Berzeviczy Albert, az emlékbizottság elnöke vezette, Zala György szobrászművész alkotása a Parlament északi bejáratánál lévő parkban kapott helyet.

Az. emlékmű főalakját 1945-ben ledöntötték, a többi része 1948-ig a helyén maradt. A jobb oldali, amely eredetileg a Magyar bőség nevet viselte, Esztergomba került, a Munka, majd a Magvető elnevezést kapta. 2014 februárjában szállították el restaurálásra Hatvanba. 

MTI Fotó: Lakatos Péter

MTI Fotó: Lakatos Péter

A Kossuth téren  1975-ben avatták fel Károlyi Mihály szobrát, ott, ahol egykori politikai ellenfelének, Tisza Istvánnak emlékműve állt. A szobrot idén a Kossuth tér rekonstrukciójához kapcsolódóan távolították el helyéről, a művet Siófok fogadta be..

Az Orbán-kormány térrendezési elképzelései, a  Steindl Imre Program mintájául a Kossuth tér 1944 előtti arculata szolgált, a  Tisza István-emlékművet a tér átépítése során, a Parlament északi oldalán, Károlyi Mihály szobra helyén,  eredeti állapotban állítják helyre. A Magvető szoborcsoportot speciális járművön szállították csütörtökön Budapest belvárosán keresztül a Kossuth térre.

MTI Fotó: Lakatos Péter

MTI Fotó: Lakatos Péter

A La Mancha lovagjának legszebb dala, az Impossible Dream (egyik magyar fordításában Távoli cél), és Szabó Lőrinc sora:  „Szép  volt a vágy, hogy semmi sem elég!”  jutott eszembe, amikor a legújabb „bölcsek kövéről” olvastam. Kanadai kutatók szerint a hosszú élet titka egy messzi cél, ami akkor is meghosszabbítja a napjainkat, ha soha nem érjük el.