Ez igazolni látszik, hogy az első szakaszban inkább hitelkiváltásra és olyan beruházásokra használták a cégek az ingyenhitelt, melyre amúgy is megvolt a forrásuk. A jegybanki hitelprogram csak arra volt elegendő, hogy a vállalati hitelállomány csökkenése lelassuljon.
A felmérések szerint minél kisebb egy cég, annál nagyobb gondot okoz a finanszírozás- fejtette ki korábban a Privátbankár konferencáján Nagy Márton. A jegybank pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója hozzátette: a mikro- és kisvállalkozások több mint felének súlyos, további 20-30 százaléknak pedig átlagos problémát jelent a pénztelenség. Ugyanakkor a kkv-k kétharmadát a bankok elutasítják a hitelfelvétel során. Sőt 52 százalék nem is jutott el az igénylésig, mert vagy az első szűrőn fennakadt, vagy el sem ment a bankba.
Korábban a jegybank a kamatcsökkentési ciklusát is a növekedés ösztönzése céljából kezdte el. Azóta 7 százalékról 2,4 százalékra csökkent az irányadó ráta, mégsem kapkodnak a vállalkozások a hitelek után. Szakértők szerint a keresleti és a kínálati oldalon is problémák vannak. A bankok nem szívesen hiteleznek a rájuk kirótt magas adók, büntetések és az egyelőre bizonytalan mértékű veszteséget okozó devizahitelesmentő-csomag miatt. A vállalkozók pedig a bizonytalan üzleti környezetben nem szívesen vállalnak kockázatot.