Minap került fel az egyik internetes közösségi oldalra egy fotó, amely az ELTE Természettudományi Karának épületében készült. A mosdóra ragasztott papíron ez volt olvasható: "A WC-papír, a kéztörlő és a szappan elfogyott! Nem tudni mikor lesz, mindenki jobb, ha előre gondoskodik magáról!". Nem is fejezhetné ki jobban más, mint hogy mire van szüksége a magyar felsőoktatásnak: pénzre, legalább arra a mennyiségűre, amelyet az utóbbi négy évben kivettek belőle. Több és tehetségesebb diák, piacképesebb képzés, kisebb szélsőjobboldali befolyás sem ártana, de pénz nélkül csak frázispuffogtatás, álmodozás az egész.
De mit lép erre a harmadik Orbán-kormány? Több pénz helyett - több állami kontroll kell. Politikai alapon kinevezett kancellár szükséges, neki mindenféle hivatali segéderő - a bürokratikus költségcsökkentés jegyében -, aki majd gatyába rázza az egyetemek költségvetését. Hiszen miért nincs WC-papír az ország elitegyetemének elitkarán, ahol a jövő tudósait képezik? Nyilván nem a megszorításokat eszközlő kormány hibája, hanem a pazarló egyetemeké.
Akinek sántít ez a logika, jó nyomon jár. A kancellári rendszer lényege az egyetemek intézményi függetlenségének teljes megszüntetése. Hiszen a rektorok hiába dönthetnek majd önállóan "szakmai-tudományos" kérdésekben, tekintettel arra, hogy egy egyetemen minden "szakmai-tudományos" döntésnek pénzügyi vonzata van, a végső szót minden esetben a kormány által kinevezett kancellár mondja majd ki. De talán lesz mivel kitörölni.