A politikus kifejtette, hogy az Európai Bizottság elnökének megválasztásához minősített többség szükséges az Európai Parlamentben, ezért Angela Merkelnek és másoknak is "venniük kell a bátorságot a világos beszédhez", és meg kell mondaniuk "azoknak, akik elutasítják Jean-Claude Junckert, mert túlságosan európai, hogy Európáról van szó".
Akinek nem tetszik a "közös Európa", annak másokkal, például Oroszországgal kell szövetségre lépnie - tette hozzá az osztrák szociáldemokrata politikus, kiemelve, hogy "nem szabad futni azok után, akik amúgy is csak szétrombolni akarják Európát". "Franciaországban láttuk, hogy nem érünk el semmit, ha futunk a Nemzeti Front után. Egy világos ellenkoncepciót kell felmutatni velük szemben, és ez vonatkozik az olyan emberekre is, mint Cameron vagy Orbán" - mondta Hannes Swoboda.
A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke, Sigmar Gabriel hétfőn azt mondta, szerinte a konzervatívoknak világossá kell tenniük, hogy az Európai Néppártban nincs helye Európa-ellenes és jobboldali populista pártoknak, mint a Fidesz és a Hajrá Olaszország.
A konzervatív CDU/CSU pártszövetséggel nagykoalícióban kormányzó SPD elnöke hangsúlyozta: a szociáldemokraták nem hajlandók együttműködni szélsőségesekkel, "csak azért, hogy többséget szerezzenek" az EP-ben, de azt sem lehet megengedni, hogy "végül olyan pártok döntsenek Európa jövőjéről, mint a Silvio Berlusconi-féle Hajrá Olaszország, vagy az Orbán Viktor-féle Fidesz". Hangsúlyozta, hogy "a politikai akarat- és többségképzés nem függhet populistáktól és szélsőségesektől, és ez a CDU/CSU felelőssége is".
A CDU főtitkára, Peter Tauber az SPD elnökének nyilatkozatára reagálva azt mondta, hogy "mint minden családra, a pártcsaládokra is érvényes, hogy az ember nem válogathatja meg a rokonait". Hozzátette: "biztos vagyok benne, hogy Sigmar Gabriel ezt gondolja egyes kelet-európai szocialista testvérpártokról".
Az EP külügyi bizottságának elnöke, a CDU-s Elmar Brok úgy vélte, hogy az SPD elnöke egy "ócska kis trükköt" vetett be, hogy megpróbálja megváltoztatni a szocialisták számára kedvezőtlen erőviszonyokat az EP-ben. A szocialista pártcsaládnak inkább a saját háza előtt kellene söprögetni, hiszen Bulgáriában a szocialisták "egy fasiszta párt támogatásával" kormányoznak, és az Európai Bizottságnak fel kellett lépnie a romániai szocialista kormány ellen az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértése miatt - mondta Elmar Brok.