Jobbik-Konzervatívok;EP-választás;választási eredmény;

- Sok szavazót bukott a Jobbik

Továbbra is az Európai Parlament (EP) képviselője lesz a kémkedéssel vádolt Kovács Béla, miután a Jobbik listájának harmadik helyezettjeként mandátumot nyert vasárnap. A szélsőjobboldali párt az MSZP-t megelőzve ugyan a Fidesz-KDNP mögött második lett a voksoláson - így három képviselőt küldhet az EP-be -, azonban mintegy 700 ezerrel kevesebben szavaztak a Jobbikra, mint az április 6-i országgyűlési választáson. Budapesten pedig nagyon rosszul szerepeltek, minden kerületben a baloldali pártok mögött végeztek. Vagyis az Európai Unió intézményei elleni kémkedéssel gyanúsított Kovács ügyének szerepe lehetett a Jobbik-szavazók kétharmadának urnáktól való távolmaradásában.

A párt képviselői ennek ellenére "diadalittasan" értékelték a vasárnapi eredményt, és továbbra is kiálltak Kovács Béla mellett. Vona Gábor úgy fogalmazott, "sem szándéka, sem oka nincs a Jobbiknak arra", hogy változtasson EP-listáján.

A pártelnök szerint Kovács Béla mandátumot szerzett, amivel ő maga rendelkezik (erről korábban mást gondolt a Jobbik, hiszen a zsidó származására "ráébredő", a pártból kilépett Szegedi Csanád EP-képviselőtől követelték mandátumának visszaadását - a szerk.).

Vona kijelentette, Kovács tudja bizonyítani ártatlanságát, a vele szemben felhozott vád egy "választási kampányhisztéria" volt. A sajtó elől eddig egy kórházban "bújkáló" Kovács Béla is nyilatkozott az MTI-nek, közölte: lehetőleg az energetikai bizottságban szeretné folytatni brüsszeli munkáját, mert úgy érzi, "ott tudja magát legjobban hasznosítani az ország érdekében".

Hozzátette: a továbbiakban is építeni, erősíteni kívánja az Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetségét (AENM), az európai eredmények alapján úgy látja, erre lesz is lehetősége. Az AENM egyébként az európai oroszbarát, szélsőjobboldali pártokat tömöríti, amelyeknek egyelőre nincs frakciója az EP-ben.

Az arányaiban jó, de számaiban gyenge EP-eredmény ellenére a politikusok és a politológusok különbözően értékelik a Jobbik szereplését. A baloldali ellenzék pártjai aggodalmukat fejezték ki a szélsőjobb előretörése miatt, de a Political Capital választási szakértője szerint a Jobbik jóval gyengébben teljesített a vártnál, hiszen parlamenti szavazóinak alig egyharmadát tudta mozgósítani.

László Róbert úgy vélte, a radikális párt eredménye csak első ránézésre nagy siker: az MSZP-t valóban magabiztosan megelőzte, de a baloldalon (MSZP, Demokratikus Koalíció, Együtt-PM) összességében még mindig jóval többen vannak. A szakértő szerint a Jobbik csak akkor tudja megszerezni a kormánypárt kihívójának szerepét, ha a baloldal a következő időszakban felőrli magát.

Érdekesség, hogy az MTI tudósítása szerint az Országgyűlés tegnapi ülésén a Jobbikon kívül egyik párt sem hozta szóba Kovács Béla kémügyét, holott az EP-kampányban nem múlt el nap a téma felemlegetése nélkül.

Napirend előtt felszólalásában Balczó Zoltán kijelentette, a "Jobbik elleni koalíció" fő eszköze a kémvád volt. Válaszában Rétvári Bence igazságügyi államtitkár úgy fogalmazott, Kovács Béla "nem a magyar, hanem az orosz nemzeti érdeket képviselte".

Narancsszínben "pompázik" Magyarország térképe, minden megyében, a megyei jogú városokban és a fővárosi kerületek mindegyikében is a Fidesz-KDNP listája végzett az első helyen a vasárnapi uniós választáson. A voksolás azért okozott meglepetéseket; az MSZP-t megelőző Jobbik nem lehet elégedett, a DK országosan is jól szerepelt, míg az Együtt-PM és az LMP csak Budapesten és néhány nagyvárosban teljesített jól.