elemzők;baloldal;Európai Parlament;EP-választás;választási eredmény;

- Az összefogás verné a Jobbikot

Narancsszínben "pompázik" Magyarország térképe, minden megyében, a megyei jogú városokban és a fővárosi kerületek mindegyikében is a Fidesz-KDNP listája végzett az első helyen a vasárnapi uniós választáson. A voksolás azért okozott meglepetéseket; az MSZP-t megelőző Jobbik nem lehet elégedett, a DK országosan is jól szerepelt, míg az Együtt-PM és az LMP csak Budapesten és néhány nagyvárosban teljesített jól.  

Egyetlen városban, Nyírbátorban győzték le a Fideszt a vasárnapi EP-választáson a szocialisták. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint az MSZP itt 1645 voksot kapott (51,12 százalék), míg a Fidesz-KDNP 1041 (32,35 százalék) szavazatot szerzett. Ezen túl azonban az ország valamennyi megyéjében és a fővárosi kerületek mindegyikében is a Fidesz-KDNP listája kapta a legtöbb szavazatot, az MSZP pedig a legtöbb megyében nem is a második, hanem a harmadik helyre szorult.

Csongrádban az MSZP megelőzve a Jobbikot második lett, Fejér és Pest megyében azonban a Demokratikus Koalíció (DK) mögé, a negyedik helyre csúszott. Budapesten is a DK érte el a második legjobb eredményt 13,1 százalékkal. A DK-tól nem sokkal maradt le az Együtt-PM 13,07 százalékkal, 68 389 szavazattal.

Az MSZP-re azonban a szavazók mindössze 11,5 százaléka voksolt, ez összesen 60 171 fő. Az LMP 7,93 százalékot szerzett, 41 485 szavazattal, a zöldpárt ráadásul több fővárosi kerületben megelőzte a szocialistákat, miközben az összesített eredmények alapján épphogy elérte az 5 százalékos bejutási küszöböt.

A fővárosban a Jobbik csak 9,94 százalékot szerzett 51 995 szavazattal, így az ötödik lett. A főváros azért is eltér az országos képtől, mert itt magasabb volt a részvétel, sőt, itt az EP-voksoláson is csaknem ugyanúgy szerepelt a Fidesz, ahogy az országgyűlésin.

Az NVI honlapján található részletes eredményekből egyértelműen kiderül az is: az Együtt-PM és az LMP is kifejezetten Budapesten szerezte meg EP-mandátumát. A Bajnai Gordon volt kormányfő által vezetett pártszövetség szavazatai 41 százalékát gyűjtötte be a fővárosban, az LMP-nél ugyanez az arány 36 százalék.

Eközben a Jobbik szavazatinak mindössze 15 százaléka jött a fővárosból, s érdekes módon a DK sem egyértelműen Budapesten tört előre: a fővárosi szavazatok aránya Gyurcsány Ferenc pártjánál csupán 30 százalék, miközben a hagyományosan erősebb baloldali megyékben - Komárom-Esztergom, Baranya - is jól szerepelt. Sőt, a DK a budapesti második helyezés mellett a Pest és Fejér megyei bronzérmet is begyűjtötte.

Noha a Jobbik sikerként igyekezett elkönyvelni a vasárnap történteket, a baloldali pártokra adott voksok együttesen mind felülmúlják a szélsőjobboldali párt eredményeit. A megyei városok közül hatban (Nyíregyháza, Szeged, Szombathely, Tatabánya, Veszprém és Salgótarján) az MSZP képes volt legyőzni a Jobbikot, a többi 17-ben a Jobbik listája végzett a második helyen.

Egyébként a 23 megyei jogú város többségében az MSZP maradt a legerősebb baloldali párt, noha a DK rendre 1-2 százalékkal maradt csak le. Az Együtt-PM 7-8 százalék körül szerzett a megyei jogú városokban: a legjobban Pécsen, Érden és Veszprémben szerepeltek.

Az NVB a jogorvoslati határidők letelte után, várhatóan szombaton állapítja meg az EP-választás hivatalos végeredményét.

Megírtuk: a Fidesz-KDNP 12, a Jobbik 3, az MSZP és a DK 2-2, az Együtt-PM és az LMP 1-1 mandátumot kap az EP-ben. A részvételi arány rekord alacsony, 28.92 százalékos volt, ami mindkét korábbi EP-választásnál kevesebb.

Az érdektelenségben egyébként a Borsod megyei Kovácsvágás lett a "nyertes", a település 475 szavazópolgárából ugyanis mindössze 46-an (16,8 százalék) szavaztak, ráadásul volt valaki, aki érvénytelen voksot adott le.

Protestszavazásként értékelte a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa a vasárnapi európai parlamenti (EP-) voksolást. Gálik Zoltán az MTI-nek hétfőn azt mondta, az európai uniós tagállamok választópolgárai szavazatukkal a politikai elittel és országaik kormányaival szembeni elégedetlenségüket fejezték ki, az euroszkeptikusok előretörése azonban nem volt olyan mértékű, ami gátolhatná az integráció továbbfejlesztését.