Európai Parlament;Szlovénia;

- Aggasztónak tartja az alacsony részvételt a szlovén sajtó

A hétfői szlovén lapok szerint nem okozott meglepetést az európai parlamenti választások eredménye az országban, a rekord alacsony részvételt azonban aggasztónak nevezték.

A maribori Vecer című napilap értékelése szerint a 24 százalékos részvételi arány azt tükrözi, hogy egyre nagyobb a szakadék Brüsszel és az emberek között.

A Szlovén Demokrata Párt (SDS) győzelme a lap szerint annak bizonyítéka, hogy a konzervatív párt szavazóbázisa stabil, annak ellenére, hogy az SDS elnökét, Janez Jansa volt miniszterelnököt korrupciós vádakkal két év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Így kérdésessé válik, hogy a júliusra tervezett, előre hozott parlamenti választáson ki vezeti majd a legesélyesebb pártot - fogalmazott a Vecer.

A baloldal legyőzötten és összetörten zárta az EP-választást, sikertelenségük a lap szerint egyebek mellett annak tudható be, hogy nem kínáltak valódi baloldali alternatívát. Hogy júliusig mi történik a baloldalon, még kérdéses - fogalmazott a Vecer -, az egyetlen biztos pontnak az tűnik, hogy Szlovéniát továbbra is a politikai "instabilitás" jellemzi majd.

A legnagyobb példányszámban eladott Delo című szlovén újság is az alacsony részvétellel foglalkozott hétfőn. "A katasztrofálisan alacsony részvétel a szlovén politika veresége. A távolmaradással a szavazók egyértelművé tették, hogy apátiába zuhantak, és ahelyett, hogy azt mondanák a politikusoknak: +végetek van+, inkább azt üzenik: +nem érdekeltek bennünket+" - fogalmazott a Delo.

A cikk írója eljátszott azzal a gondolattal is, hogy amennyiben az általános választásokon is ilyen kevesen vesznek majd részt (ami nem valószínű - tette hozzá), és a baloldal nem tud összefogni, akkor akár valóra is válhat Janez Jansa "50 plusz" terve, vagyis az SDS abszolút többséget szerezhet az EP-választásokon második helyre befutó kereszténydemokrata Új Szlovéniát (NSi) és a Szlovén Néppártot (SLS) tömörítő koalícióval.

A ljubljanai Dnevnik című napilap is Janez Jansa volt miniszterelnök pártjának EP-győzelmével foglalkozott, ám a többi laptól némileg eltérő szemszögből. Megfogalmazásuk szerint úgy tűnik, Szlovéniában kezd szokássá válni az, hogy az emberek olyan politikusokat támogatnak, akiket korábban elítéltek vagy nyomozás folyik ellenük.

 

Franciaország vasárnap este óta a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) európai választási győzelme okozta sok alatt van, és ez uralja az ország hétfői sajtóját.