Pálffy Ilona elmondta, hogy noha magas a feldolgozottság, az eredmények közzétételével meg kell várni az este 11 órát, amikor az utolsó uniós tagállamban, Olaszországban is bezárnak a szavazókörök.
Juhász Attila, a Political Capital elemzője a HírTV EP-választási műsorában arról beszélt, hogy az első, 1974-es választás óta minden választáson kevesebben vesznek részt a megelőző ciklushoz képest. Az elemző szerint a választáson megjelentek száma annak a közérzetnek a lecsapódása, hogy "Brüsszel túl messze van", és ez nemcsak az unió politikája, hanem a kommunikációja miatt is kialakulhatott.
G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai igazgatója ugyanakkor a távolmaradás okát abban vélte felfedezni, hogy az Európai Unió működése személytelen, bürokratikus, ami elborzasztja az állampolgárokat. Kiszelly Zoltán szerint a magyarországi részvételi adatok alapján akár kisebb pártok is jó eredményre számíthatnak a vasárnapi európai parlamenti választáson, mert Budapesten - ahol a legmagasabb volt a részvétel - több szavazójuk van. A politológus elmondta: Budapesten, illetve az ország nyugati részében sokkal magasabb volt a választási részvétel, azt jelenti, azok a pártok számíthatnak jobb eredményre, akiknek Budapesten és az ország nyugati részében erősebb a bázisuk.
Kitért arra, hogy az ország nyugati részén - például Vas megyében -, ahol magas volt a részvétel, az a jobboldalnak, a Fidesznek kedvez, mert ott az áprilisi országgyűlési választáson ők értek el jobb eredményt. Az viszont, hogy Kelet-Magyarországon - ahol tavasszal jó eredményeket ért el a Jobbik - jellemzően alacsony volt a részvétel, azt jelentheti, hogy az ő szavazóik most nem mentek el.