Az évtizedek óta romos belvárosi zsinagógában létrehozott tárlaton a túlélőktől, családtagjaiktól származó fotók mellett koncentrációs tábori igazolványok, megfakult sárga csillag, a ruhákra varrt azonosítószámok idézik fel a zsidóság elhurcolásának időszakát.
A tárlat megnyitásával együtt több, a környékről deportált, de azóta a világban szétszóródott túlélő is visszatért a nagykanizsai megemlékezésre, amelyet Verő Tamás főrabbi, Nógrádi Gergely kántor és Székely István, a nagykanizsai zsidó hitközség elnöke vezetett.
Verő Tamás emlékező beszédében a több ezer elhunytnak végső nyughelyet adó nagykanizsai zsidó temető múltjáról és jelenéről beszélt elsőként. Szólt arról, hogy a három évszázados sírkert a holokauszt után évtizedekig szemétlerakó volt, számtalan sírkövét ellopták.
Néhány éve a szennyvízcsatorna főgyűjtővezetékét keresztülvitték a sírok között, a terebélyes fák gyökerét átvágták, emiatt később ezek kidőltek és sírokat törtek össze. Egy csőtörés után pedig "a föld alatt keletkezett kráterben úsztak a zsidó csontok a szennyben" - fogalmazott a főrabbi.
Emlékeztetett arra, hogy 1944 tavaszán ebből a zónából tíz vonattal csaknem 30 ezer zsidót szállítottak el koncentrációs táborokba. Köztük több ezren voltak Nagykanizsáról, akiknek az utolsó transzportját már hat héttel a tervezett időpont előtt elvitték.
Verő Tamás kijelentette: az emlékezést csak az őszinte beszéd szolgálhatja, "nem a kettős beszéd, nem a szép szavakkal felemelt" emlékév, nem "a mások vétségére mutató emlékmű megalkotása".
A ma 85 éves, Clevelandben élő Sternberg Andor túlélőként azt fogalmazta meg: "üzenetvivőnek" tartja magát, hogy azok nevében, akik nem élték túl, elmondja a tapasztalatait azoknak, akik nem voltak ott a koncentrációs táborokban. Felidézte, hogy alig 15 évesen hurcolták el Nagykanizsáról Auschwitzba, majd más koncentrációs táborokba vitték tovább, és végül minden családtagját elveszítette.
A mintegy 150-200 résztvevővel zajló megemlékezés zárásaként a zsinagóga udvarán, majd a zsidó temetőben koszorúkat és az emlékezés köveit helyezték el a jelenlévők.