Roland Garros;Novak Djokovic;Andy Murray;trónfosztás;

Rafael Nadal Fotó: Getty Images

- Roland Garros - Az előjelek trónfosztásra utalnak

Az előjelek alapján kevésbé valószínű, hogy az elmúlt kilenc évben nyolcszor győztes spanyol Rafael Nadal diadalmaskodik ismét a férfiaknál a vasárnap kezdődő francia nyílt teniszbajnokságon.

A Roland Garroson 60/1-es győzelmi mérleggel büszkélkedő, csupán a 2009-es negyeddöntőben alulmaradt világelső pályafutása leggyengébb salakszezonján van túl. Bár Madridban - ahol a japán Nisikori Kej feladta a finálét - ő emelhette magasba a trófeát, Monte-Carlóban és Barcelonában a negyeddöntő volt a végállomás számára, Rómában pedig kikapott a döntőben Novak Djokovictól. Így kedvenc borításán, melyen 63 egyéni címéből 44-et szerzett, idén csak két versenyt nyert: Madrid előtt februárban Rióban ünnepelhetett.

Ismét remek formában van ugyanakkor a szerb Djokovic, aki fantasztikus észak-amerikai idény után jött át az európai salakra: megnyerte az Indian Wells-i és a miami keménypályás szupertornát, majd csuklósérüléssel küszködve bukta el a monacói elődöntőt, Madridot pedig kihagyta. Rómában aztán legyőzte a döntőben a hétszeres bajnok Nadalt, így június 8-án megvalósulhat idei fő célja: begyűjtheti a gyűjteményéből még hiányzó GS-serleget. Mivel a 17-szeres GS-bajnok és nemrég négyszeres apává előlépett Roger Federer hullámzóan teljesít, a wimbledoni címvédő Andy Murray pedig nem kedveli a salakot, a Nadal-Djokovic duónak leginkább az Australian Openen és Monte-Carlóban győztes svájci Stanislas Wawrinkával és a Roland Garroson tavaly döntős spanyol David Ferrerrel kell számolnia.

A nőknél a sérült fehérorosz Viktorija Azarenka távollétében a toronymagasan világelső Serena Williams, valamint Marija Sarapova a favorit. Előbbi címvédő Párizsban és vasárnap diadalmaskodott Rómában, utóbbi tavaly finálét játszott a Roland Garroson, két hete pedig Madridban "koronázták meg". Rajtuk kívül még az Australian Openen győztes kínai Li Na és a tavalyi év felfedezettjeként a világranglistán már ötödik román Simona Halep juthat messzire.

Idén két magyar indult el a párizsi selejtezőben: Fucsovics Márton már az első körben búcsúzott, a párosban az amerikai Varvara Lepchenkóval főtáblás Babos Tímea viszont sikerrel vette az első két akadályt. Ami az immár 25 millió eurós összdíjazás eloszlását illeti, az első körösök 24 ezer, a második körösök 42 ezer, a harmadik fordulósok 72 ezer, a nyolcaddöntősök 125 ezer, a negyeddöntősök 220 ezer, az elődöntősök 412 ezer eurót kapnak. A győztes 1,65 millióval, a finálé vesztese pedig 825 ezer euróval gazdagodik. Két éve még "csak" 18,7 millió euró volt az összdíjazás, ezt emelték 22 millióra 2013-ban.

Azok után, hogy május 1-én megnyitotta kapuit a debreceni Nagyerdei Stadion, néhány nap elteltével pedig megvívták a gyepén az első hivatalos találkozót is (Debrecen-Újpest 3-1), az impozáns, 20 ezer férőhelyes aréna tegnap a Magyarország-Dánia barátságos mérkőzéssel a nemzetközi porondon is debütált (a meccs első kiadásunk zárta után fejeződött be). Konstatálhattuk, ha a magyar futball még nem is üti meg az európai középszínvonalat, egy honi létesítmény ellenben nagyon is!