"Senkinek nem kell visszaadnia a koncessziós jogát, az árusok olyan új üzemeltetési helyet választanak, amilyet akarnak" - kommentálta lapunknak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt. szóvivője az adóhatóságnak azt a bejelentését, amely szerint május 30-tól már egyetlen benzinkúton, hipermarketben és plázában, vagy annak közelében sem üzemelhet nemzeti dohánybolt. Mint Légrádi Petra hozzátette, az árusok persze úgy választhatnak, hogy a törvényeknek is megfeleljenek.
A már kiépült és jelentős forgalmú árusítóhelyeknek ez nem lesz könnyű, különösen, a plázáknál nem. Lényegében a törvény nem kényszeríti költözésre a trafikosokat, hiszen csak úgy kell módosítaniuk elhelyezkedésükön, hogy eleget tegyenek a jogszabálynak - aki eddig sem "2500 négyzetméternél nagyobb alapterületű eladótérrel rendelkező üzletben vagy benzinkútban" árult, az maradhat. Feltéve, ha ráillik a május 30-án szintén ezzel a törvénnyel hatályba lépő új rendelkezés: az ugyanis előírja, hogy - az eddigi halmozódást elkerülendő - dohánybolt nem működhet másik dohánybolt bármely bejáratától számított, a KRESZ szabályainak megfelelő "gyalogosútvonalon számított" 200 méteres távolságon belül. Így viszont már nagyobb kihívás lesz új helyet találni.
Amikor az NDN Zrt. szóvivőjének az ezzel kapcsolatos panaszokat említettük, és azt, hogy a koncesszió visszaadásával ugyan nem jár az új törvény, mégis sokan lehetnek kénytelenek azt megtenni, azt mondta, ez már nem az ő kompetenciájuk, minden jogosult maga dönt a helyéről.
A részletek alapján akár a Tescónak szánt hadüzenetnek is tekinthető az új törvény. A 113 dohányboltjukból 86-ot érint a változás. "A Tesco szorosan együttműködik a helyi partnereivel, mindent megteszünk, hogy akár egy másik, a törvény által nem érintett, kisebb alapterületű áruházunk mellett folytathassák üzleti tevékenységüket" - közölte korábban a cégháló, amely egyébként a kormány stratégiai partnere is. A Tesco Expresszben leválasztott helyiségben maradhatnak a boltok. A Mol és az Auchan szintén veszít trafikokat.
Az biztos, hogy türelmi idő nincs, a jogszabályban jelzett trafikosoknak egy hetük marad összepakolni; azonban nem érte készületlenül őket a dolog. Először tavaly augusztusban merült fel, hogy a hipermarketektől visszavennék az árusítási jogokat. Akkor azzal az indokkal szivárgott a sajtóba az értesülés, hogy az eredeti, ifjúságvédelmi célok nem valósultak meg, mivel számos bevásárlóközpontban mozi, játékbolt vagy éppen játszóház működik, így a gyerekek nincsenek elzárva a káros termékek elől.
Feltehetően azonban üzleti okok is döntöttek: az NDN kimutatása szerint a 6300 dohányboltból, a most szabályozni kívánt helyeken működő 200 dohánybolt a piaci forgalom 17 százalékát elvitte, miközben 2500 trafik épp a megélhetés határán van.
A Tescónak egyébként 116 olyan üzlete van, ami 2500 négyzetméternél nagyobb, és az Auchant is érinti a szabály: 19 áruházuk ilyen, de az Intersparnak is 31, és a CBA-nak is 3 ilyen üzlete van.
Ha valaki mégsem tudna a törvénynek eleget tenni - mint a NAV közölte - "az engedély módosítására nincs jogszerű mód, azt visszavonják".