NBH;Szilvásy György;jegyzőkönyv;kémper;

- Kémperjegyzőkönyv: javított kiadás

Átírták, hivatalosan is kijavították a Szilvásy György volt titokminiszter és a korábbi titkosszolgálati vezetők első fokon lefolytatott "kémperének" bírósági jegyzőkönyveit - értesült lapunk. Ez azt jelzi, hogy a védelem beadványai alapján jogosnak ítélték azokat az aggályokat, amelyek a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa által tárgyalt per komoly anomáliáit jelezte.

Információink szerint a jegyzőkönyvek kijavítása miatt kellett "lefújni" a per másodfokon történő folytatását: a Fővárosi Ítélőtáblán március 21-re és április 11-re is kitűzték már a tárgyalási napokat, majd az utolsó pillanatban halasztottak.

Ismert, az átpolitizált és 2041-ig titkosított ügyben tavaly júliusban kihirdetett elsőfokú ítélet - melynek a titkosítás miatt csak a rendelkező része nyilvános - alapján 2 év 10 hónap letöltendő börtönbüntetést kapott Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatója és Szilvásy György korábbi titokminiszter is. A volt NBH-vezetőt kémkedésért tettesként, míg az egykori kormánytagot kémkedésre felbujtásért ítélték el. Galambos hivatali utódját, Laborc Sándort bűnpártolásért egy év börtönbüntetésre ítélték, ám a végrehajtást két év próbaidőre felfüggesztették. A negyedik vádlottat, Püski Lászlót a bíróság felmentette.

Érdekes, hogy a kémperben első fokon eljáró katonai tanács egyik tagját, Böröndi Gábort a Bocskai lövészdandár parancsnoki posztjáról az ítélet után nem sokkal előléptették, és a szárazföldi haderő élére nevezték ki, holott lapunk cikksorozatban tárta fel, hogy elsőfokon egy sor súlyos eljárási szabályszegés történt. Kiderült, hogy több esetben jelentős eltérés mutatkozott a tárgyalási jegyzőkönyvek írásos szövege és a tárgyalásokról készült hangfelvétel között. Nemcsak a bíróság, hanem előzőleg más hatóság is követhetett el jogsértés, például azzal, hogy Galambost a Pintér Sándor belügyminiszter felügyelte Nemzeti Védelmi Szolgálat hallgatta ki, noha "papíron" annak már semmi köze nem volt az ügyhöz.

A jegyzőkönyvek kijavításáról szóló információnkat kérdésünkre megerősítette Szilvásy ügyvédje is. Sebes Péter - hangsúlyozva, hogy ez nem minősített információ, hanem egy nyilvános levél - beszámolt a Debreceni Törvényszék katonai tanácsának elnöke, Nagy László ezredes május 14-i tájékoztatásáról, miszerint "a bíróság jegyzőkönyv-kijavító végzést hozott". Az ügyvéd hozzátette: mivel még nem látta a javított változatot, arról nem tud beszámolni, mennyire írták át jegyzőkönyveket, ha pedig majd látja, azután már azért nem tud róla beszélni, mert azzal államtitkot sértene.

Arról egyelőre nincs hír, hogy mikorra tűzték ki a másodfokú eljárás új tárgyalási napjait. Megírtuk: az elősfokú ítélet ellen Szilvásy felmentését kérve fellebbezett, mert állítása szerint bizonyítékok nélkül ítélték el. Megalapozatlannak nevezte az ítéletet Galambos Lajos védője is, aki - Laborchoz és védőjéhez hasonlóan - szintén felmentést kérve fellebbezett. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség viszont Galambosnál és Szilvásynál hosszabb időtartamú, Laborcnál pedig felfüggesztett helyett letöltendő börtönt és mindenkinél közügyektől eltiltást is kért.

Bár Kovács Béla kémügyével kapcsolatban a hazai sajtó főleg a Jobbik oroszországi kapcsolataival foglalkozik, a pártnál erős az iráni "szál" is; ez 2007 óta egyre magasabb szintet ért el. (Ennek ellenére a Kovács-ügy kirobbanása óta a Jobbik képviselői következetesen tagadják, hogy Oroszországtól vagy Irántól támogatást kapott volna a párt).