Az országban eddig hivatalosan 21 halálos áldozata van a természeti katasztrófának, közülük 14 a szerb fővárostól 30 kilométerre délnyugatra fekvő Obrenovacon halt meg.
A múlt kedden kezdődött esőzések és az árvíz miatt az országban eddig 950 ezer embernek kellett elhagynia otthonát, a mentőalakulatok pedig több mint harmincezer embert mentettek ki.
A kormányfő felháborodásának adott hangot, hogy az áldozatok számával kapcsolatban mennyi valótlanság hangzik el: 635 bejelentést kaptak halálos áldozatokról, eddig 451-et vizsgáltak meg, és mindegyik hamisnak bizonyult.
Becslések szerint az árvíz okozta kár értéke elérheti akár az egymilliárd eurót (305 milliárd forint) is. Mintegy 80 ezer hektárnyi termőföld van víz alatt, és nehéz feladat elé állítja a szerbiai
mezőgazdaságot a több tucat tonnányi elhullott állat tetemének eltakarítása is. Közben a Száva újabb árhulláma miatt ismét elrendelték a Belgrádtól 30 kilométerre délnyugatra fekvő Obrenovac teljes kitelepítését, az elárasztott területeken rekedtek mentése kedden is folytatódott. Éjjel mintegy kétezer embert telepítettek ki.
A településre egyelőre senki nem térhet vissza, és azoknak is el kell hagyniuk házukat, akik eddig ezt vonakodtak megtenni. A helyi Nikola Tesla hőerőmű, amely Szerbia áramellátásának a felét fedezi, még mindig veszélyben van, mivel három oldalról is víz veszi körül, de a gátak egyelőre kitartanak.
A leginkább sújtott területeket a kormány több tagja és az államfő is meglátogatta hétfőn. Ivica Dacic külügyminiszter külföldi diplomatákkal együtt járta körbe Obrenovacot, ahol - megfogalmazása szerint - sokként érte őket a látvány. Kijelentette: Szerbiának szüksége lesz a nemzetközi közösség szolidaritására és támogatására ahhoz, hogy a természeti katasztrófa következményeit kezelni tudja.
A szerb kormányfő köszönetet mondott azoknak az országoknak - köztük Magyarországnak -, amelyek eddig is segítettek.Elsősorban élelmiszerre, csecsemő-tápszerre, építőanyagra és gyógyszerre van szükségük. Már Szerbiába érkeztek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői, akiket leginkább az árvizekkel járó járványveszély aggaszt.
(Annak ellenére, hogy tegnap bejelentették, Szerbia egymilliárd euró segélyre számíthat az európai szolidaritási alapból, nehezen kaphat több mint tízmilliót ebből az alapból - írja a Tanjug.
A félreértést Krisztalina Georgieva polgárvédelmi és humanitárius segélynyújtásért felelős uniós biztos okozta, aki sajtótájékoztatón azt mondta, az árvíz utáni újjáépítésre és felújításra „Szerbia egymilliárd eurós segélyt kérhet a szolidaritási alapból”.
„A biztos tévesen fejezte ki magát, mert az alapban található teljes összeget említette, s ebből Szerbia csak kis részt kaphat” – mondta el a Tanjugnak az Európai Bizottság egyik, neve elhallgatását kérő tisztségviselője.)
Gyűjtést kezdeményez a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) a szerbiai, horvátországi és bosznia-hercegovinai árvízkárosultak javára. Mindenki 250 forinttal járulhat hozzá a bajbajutottak megsegítéséhez, ha tárcsázza a 1350-es adományvonalat.
A magyarországi folyókon az előző naphoz képest csaknem száz kilométerrel rövidebb szakaszon van árvízvédelmi készültség. Hét vízügyi igazgatóság területén 20 szakaszon viszont belvízvédelmi készültséget tartanak fent - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság: már csak 164 kilométeren van árvízvédelmi készültség.
Ebből harmadfokú a készültség több mint 98 kilométeren a Hernád és a Lajta mentén. A Répce árapasztón másodfokú, a Duna Szigetközi szakaszán, a Dunán és a Marcalon elsőfokú készültség mellett védekeznek. Az elmúlt héten kialakult árhullám a Dunán jelenleg Adony térségében tetőzik elsőfokú készültség szintje alatti vízállással.
Az árhullám tetőzése a lejjebbi szakaszokon sem haladja meg ezt a szintet. A Hernádon Gesztelynél várhatóan csütörtök hajnalig harmadfokú készültség szintje fölött marad a vízállás. A mezőgazdasági károk elkerülése érdekében a védvonalak ideiglenes erősítésével, szükségtározás nélkül biztosítják Mosonmagyaróvár biztonságát a vízügyi szakemberek.
A Duna vízgyűjtőjének időjárását meghatározó ciklon teljesen elhagyta a Duna vízgyűjtőjét. Az előrejelzések alapján a következő napokban egyre melegebb, többnyire száraz levegő érkezik a Kárpát-medencébe. A Duna vízgyűjtőterületén a következő három napban sehol sem várható jelentős csapadék.
Jelenleg hét vízügyi igazgatóság területén 14 szakaszon van érvényben elsőfokú, 6 szakaszon pedig másodfokú belvízvédelmi készültség. Az elöntött terület nagysága csaknem 1900 hektár, amiből mintegy 300 hektár vetés és szántó.