Mariano Rajoy elégedett lehet, hiszen a felmérések azt mutatják, pártja a megszorító intézkedések dacára is az élen végezhet az EP-voksoláson. A konzervatív spanyol kormányfő az EP-kampányban is arról beszélt: a Spanyolországra leselkedő legnagyobb veszély, hogy visszatérnek a szocialisták, akik "mit sem tanultak hibáikból".
Spanyolország szerinte a munkahelyteremtésben hamarosan az élre kerül Európában, a növekedési adatok bíztatóak, s mint mondta, még az európai szocialista vezetők is elismerték Madrid reformpolitikájának érdemeit.
Alfredo Pérez Rubalcaba Rajoy szerint ugyanakkor csak a szocialisták tudnák kivezetni Spanyolországot a válságból, s Brüsszelben is csak a szocialista győzelem hozna változást. A PSOE vezetője 21 milliárd eurót szánna a fiatalok álláshozjutásának segítésére.
Kampánygyűlésein Rajoy kénytelen volt védelmébe venni a kormánypárti EP-listavezetőt, aki váratlan adut adott az ellenzék kezébe. Miguel Arias Canete volt agrárminiszter alulmaradt a szocialista lista élén álló Elena Valencianóval folytatott egy órás tévévitában, másnap ugyanakkor azt találta mondani, hogy tizest kapott volna, ha saját magát adhatta volna.
"Ha Rubalcabával vitázom, bármilyen durva dolgot mondhattam volna, ha azonban egy nővel vitázik az ember, nem engedheti érvényesülni intellektuális felsőbbrendűségét" - jegyezte meg Canete. A "macsó" megjegyzés kiverte a biztosítékot Madridban, s nemcsak ott. A szocialista EP-jelölt azonnal lecsapta a labdát.
"Canete tehát azt akarta mondani, csak azért hagyott nyerni engem, mert nő vagyok. Amiből az is következik, ha ő nyer a választáson, akkor mi nők, veszíteni fogunk" - vágott vissza Valenciano. "Aki felsőbbrendűnek gondolja magát, a legkevésbé sem az" - mondta Zapatero volt szocialista kormányfő.
Az európai szocialisták frakciója nyilatkozatban ítélte el Canete és Rajoy "szexista" fellépését. A kormányzó konzervatívok, akik a korlátozó abortusztörvény miatt egyébként is sok bírálatot kapnak a nőktől, attól tartanak, akár az EP-választás kimenetelét is befolyásolhatja Canete kirohanása.
Már csak azért is, mivel egyes felmérések szerint szoros lehet az EP-voksolás eredménye. Továbbra is a két nagy párt - a konzervatív Néppárt és az ellenzékben lévő Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) szerezheti meg a mandátumok többségét, de a 2009-es eredményeikkel összevetve mind a PP, mind a PSOE kevesebb EP-képviselői helyre számíthat.
Spanyolországnak 64 képviselői hely jár a 751 EP-mandátum közül. A konzervatív ABC című lap számára készült GAD3-felmérés azt valószínűsíti, hogy a PP a voksok 33,8 százalékát érheti el, s 21-22 EP-képviselői helyet szerezhet. A PSOE a voksok 27,9 százalékát szerezheti meg, s 17-18 mandátumot nyerhet el.
A kommunistákat is magában foglaló Baloldali Egység (IU) 8,9 százalékkal 5, a magát független, progresszívként meghatározó tömörülés, az Egység a Haladásért és a Demokráciáért (UpyD) 5,3 százalékkal 3 helyet kaphat. A baszk és katalán nacionalisták választási szövetsége, a Koalíció Európáért 5 százalékot és 3 mandátumot vihet el, a baszk baloldali pártszövetség, a Bildu 1,8 százalékkal egy helyre számíthat.
A hagyományos pártokkal szemben kínál alternatívát az idén januárban alakult, nevében az Obama-féle jelszót (Yes, We Can) idéző Podemos (Képesek vagyunk rá) tömörülés, amely a felháborodott, tiltakozó fiatalok mozgalmát képviseli. Áprilisban, amikor bejelentették, hogy indulnak az EP-választáson, 24 óra alatt szerezték meg az 50 ezer támogató aláírást. A Podemos 3,5 százalékkal akár még 2 mandátumot is megszerezhet.
A szocialistákhoz közelálló El País című lapban közzétett Metroscopia közvélemény-kutatás jóval szorosabb eredményt jelzett. Méréseik szerint a PP a voksok 32,6 százalékával 19 mandátumot kaphat, de a PSOE alig lemaradva, 31,1 százalékkal ugyancsak 19 képviselői helyet nyerhet el az EP-ben.
A két nagy párt együttesen a voksok 63,7 százalékát szerezheti meg, 17 százalékkal kevesebbet, mint 2009-ben. Míg öt éve hat spanyol tömörülés nyert EP-mandátumot, idén összesen kilenc nyerhet képviseletet az EP-ben. A Metroscopia előrejelzése szerint az Egyesült Baloldal kettőről hatra növelheti mandátumai számát.
A baszk és katalán nacionalisták legfeljebb két mandátumot szereznek, s a Podemosnak meg kell elégednie egy képviselői hellyel. Alacsony lesz a részvétel, míg 2009-ben a választásra jogosultak 46 százaléka járult az urnákhoz, idén legfeljebb 40-43 százalék megy majd el szavazni.
Rajoy kormányfőnek, akárcsak brit kollégájának, David Cameronnak, egy másik fronton is küzdenie kell. Míg Cameron a skótokat győzködi, a spanyol miniszterelnök a katalánokat igyekszik maradásra bírni, mondván, jobb, ha nem hisznek a katalán kormányfő, Arturo Mas függetlenségi ígéreteinek.
A katalán elszakadás témája uralta öt párt politikusainak hétfő esti tévévitáját is. Katalóniában az előrejelzések szerint mindkét nagy spanyol párt jelentősen visszaeshet. A katalán szocialisták (PSC) 36 helyett legfeljebb 18 százalékot érhetnek el, a PP-re 18 százalék helyett alig 11 szavazhat. A nacionalista pártokat tömörítő EP-lista 20 százalék körüli szavazatarányt érhet el.
Minden oldalról tiltakozást váltott ki a volt szocialista kormányfő, Felipe González Berlinben elhangzott felvetése. González egy konferencián megjegyezte, hogy Spanyolországnak a német példát kellene követnie, s a nagy problémák megoldását segítené, ha a PP és a PSOE nagykoalícióra lépne.
A spanyol demokratizálás utáni első szocialista kormányfő nem tartaná elképzelhetetlennek, hogy a szocialisták kívülről támogassák a PP-kabinetet, vagy fordítva. González utóbb mentegetőzött, a beszámolókból kimaradt, hogy azt is hozzátette, jelen körülmények között megvalósíthatatlannak látja a két nagy párt összefogását.