Kedd reggel kezdődött az informatikai rendszer nyilvános főpróbája valamennyi választási iroda részvételével: minden állomáshelyről reggel küldtek a központba napközbeni részvételi adatot, most a teszt-eredményadatok rögzítése folyik, és modellezik a szavazatösszesítést is - ismertette. A résztvevőknek eközben rendkívüli eseményeket is kell rögzíteniük a rendszerben. A próba célja, hogy a választási apparátus begyakorolhassa a választásnapi feladatait, és ezeket az éles helyzetben készségszinten alkalmazhassák.
Mint mondta, a szavazás napján a részvételi adatokról 7, 9, 11, 13, 15, 17 és 18.30-kor küldenek adatokat, ezek megjelennek a Nemzeti Választási Iroda internetes tájékoztató oldalán, a www.valasztas.hu-n is. A szavazókörök este 7 órakor bezárnak, és megkezdődik a szavazatok összeszámlálása is, ám az eredményeket - mivel Olaszországban akkor zárnak a szavazókörök - csak este 11 óra után hozhatják nyilvánosságra.
Ez azt jelenti, hogy már viszonylag magas feldolgozottságú adatok jelennek meg a NVI oldalán. Ekkor telnek meg adatokkal azok az aloldalak is, amelyeken például a listákra leadott szavaztok területi megoszlása vagy a településszintű adatok tekinthetők meg, újdonságként pedig lesz olyan oldal is, amelyen az látható, hogy egy-egy lista hányadik helyen szerepel az adott megyében.
Este 11 óra után nyomon követhető lesz, hogy miként alakultak ki az eredmények, így az is, hogy a szavazatok hány százalékos összesítésénél lépte át egy-egy párt a mandátumhoz jutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. A választási oldalon megtekinthetők lesznek - ahogyan az országgyűlési választás idején is - a szavazókörök körüli százötven méteres "relatív kampánytilalom" határai is.
Szerdán dönt az MSZP országos választási bizottsága arról, hogy részt vesz-e a párt az európai parlamenti (EP-)választáson listát állító pártok vitáján - közölte Szanyi Tibor. A szocialisták EP-listavezetője azt mondta, a Jobbik körüli tisztázatlanságok, "hogy nem tudni, kiket képviselnek, az oroszokat, az irániakat, vagy a magyarokat, borzasztóan nehézzé teszi a vitán való részvételről szóló döntést".
Hangsúlyozta, hogy korábban Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke levelet írt Mesterházy Attilának, az MSZP elnökének és Bajnai Gordonnak, amelyben úgy fogalmazott, hogy egy vita „a náci eszméket hirdető” Jobbikkal semmiképpen nem szolgálja a demokrácia ügyét és nem segíti a demokratikus diskurzust.
A DK határozott álláspontja az, hogy nem a Jobbik vezetőivel, hanem a Jobbik szavazóival kell szót érteni – jelentette ki.