atomerőmű;LMP;Paks;bővítés;

- Titkok Paks körül

Közérdekű adatigényléssel fordul a miniszterelnökhöz, a nemzeti fejlesztési miniszterhez és a nemzetgazdasági miniszterhez az LMP, amely a paksi bővítés tervei mellet a hitelszerződés nyilvánosságra hozatalát is sürgeti.

Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke a tegnapi közleményében azt írta, növekvő aggodalommal figyelik "az orosz befolyás hazai térnyerését és a megfelelési kényszerben szenvedő kormány tevékenységét". A zöldek ezért az egyezmények hiteles magyar fordítását szeretnék látni, de ezt mindeddig nem kapták meg. Az LMP továbbra is a bővítési folyamat azonnali leállítását tartja az egyetlen racionális, a nemzet érdekének megfelelő döntésnek - közölte a képviselő.

Jávor Benedek az Együtt-PM társelnöke szerint negyedszázaddal azután, hogy Magyarország lemondott a bős-nagymarosi beruházásról, a kormány a paksi erőmű bővítésével újra ahhoz mérhető, rendkívül költséges, az országot pénzügyi rabságba és energetikai függőségbe döntő beruházást kezdeményez. A politikus tegnap Szentendrén tartott tájékoztatóján kifejtette: a paksi bővítés nemcsak energiaügy, mert kísérő létesítményekre is szükség lesz, például szivattyús energiatározóra - vélhetőleg valahol a Dunakanyarban - vagy egy duzzasztóműre a Dunán, a Bács-Kiskun megyei Fajsznál.

Az állam a városligeti múzeum negyed koncepciójába illesztené be a Gellért hegyen álló erődöt - értesült a Figyelő. Mint megírtuk, lapunk úgy tudja, valójában nem világörökségi aggályok, illetve üzleti viszályok vezethettek a Citadella lezárásához, sokkal valószínűbb, hogy a kormány meg kívánja valósítani a felcsúti aréna építészeti megálmodója, a 2011-ben elhunyt Makovecz Imre gellérthegyi terveit. Elképzelései szerint Magyar Panteont kellene létesíteni a város szirtfokán, a Citadella falazatán kívüli körsétányon pedig Hungarikum utcát építeni.