demonstráció;MSZP;Városliget;Levegő Munkacsoport;Tóth Csaba;Civilzugló Egyesület;Városliget-védők;Budapesti Városvédők Egyesülete;

Színes papírral jelölték az örökbe fogadott fákat FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Örökbe fogadott fák a Városligetben

A Városliget-védők - a Civilzugló Egyesület, a Budapesti Városvédők Egyesülete, a Levegő Munkacsoport és a Védegylet - Fogadj örökbe egy fát, egy focipályát! címmel rendezett demonstrációt szombaton. A Civil Zugló Egyesület így akarja felhívni a figyelmet a Városliget átalakítására, arra, hogy a tervek szerint a Petőfi Csarnokot elbontanák, a helyén mélygarázs épülne.

Új múzeumot is építenének, 46 ezer négyzetméteren 40 méter magasat. A szervezők úgy vélik: az elképzelés nem illik a liget zöldterületébe, szerintük a Várban tökéletes helyen van a Nemzeti Galéria, míg a Ludwig nemrég kapott helyett a Művészetek palotájában, ez a két múzeum kerülne a városligetbe.

Határozati javaslatot nyújt be Tóth Csaba MSZP-s országgyűlési képviselő a parlamentnek a Városliget ügyében a jövő héten. Javaslatának célja, hogy a Városliget kiemelt közpark maradjon, és Budapest zöldterülete ne csökkenjen. Azt szeretnék, ha az Országgyűlés felkérné a kormányt, legkésőbb július 1-jéig törvényben helyezze hatályon kívül a Városliget fejlesztéséről szóló törvényt.

Azt szeretnék elérni, hogy a kormány szakértők bevonásával dolgozzon ki koncepciót arról, hogy a Városligetet hogyan lehetne zöldebbé, vonzóbbá, biztonságosabbá, tisztábbá tenni. Azt is javasolják, hogy a kormány vizsgálja meg, hol lehetne felépíteni a múzeumnegyedet Budapesten.

A képviselő emlékeztetett arra, hogy Papcsák Ferenc, a kerület fideszes polgármestere tavaly nyújtott be egy törvényjavaslatot a parlamentnek arról, hogy a területet 99 évre ingyenes vagyonkezelésbe adják egy állami cégnek. Az elfogadott törvény arról is rendelkezik a szocialista képviselő ismertetése szerint, hogy a cég bármit csinálhat a területen, és ehhez senkinek az engedélye sem kell.

Mint megírtuk, a városvédők nyílt levélben kérték a zöldterület beépítése ellen tiltakozó civilek Orbánt, hogy védje meg a városligeti focipályákat. A ligetbe tervezett új múzeumépületek egyike ugyanis éppen a focipályák helyére kerülne.

"Ezeket a pályákat, a "Ligetakadémiát" nem csak a zuglóiak, de a focipályákkal nem rendelkező VI.-VII. kerületiek is használják" - írták a szervezők a kormányfőnek, azt kérve: a sport, a foci iránt elkötelezett emberként ne hagyja, hogy eltűnjenek a régi, közkedvelt sportpályák a ligetből.

A Védegylet egyébként az UNESCO-hoz is fordult, hivatalosan tájékoztatva a világörökségi szervezetet a Múzeumi Negyed kormányzati terveiről, felhívva figyelmet, hogy az egész Városliget világörökségi "pufferzóna", és a tervezett hat múzeumból három a zöldterületen, fák helyén épülne.

A fővárosnak június 16-ig kell döntenie az új területre vonatkozó szabályozási tervről, melynek egyeztetésére sok civil szervezet és lakos jelentkezett. Talán éppen ezért a fővárosi közgyűlés április végén úgy határozott, ezt a hatáskört ezentúl Tarlós István főpolgármestere ruházza át.

A kishantosi esztelen terménypusztítás után a legkisebb magyar falu, Megyer határában is meg akartak indulni a traktorok a termés betárcsázására. A lakosság, és az önkormányzat azonban szerencsére idejében lépett: betonelemekből emeltek útzárat a mezőgazdasági tragédia elé. A botrányos ügy mögött a ,,Gripen-grófként" megismert osztrák férfi családtagjai állnak.