Szíria;rap;McMaher;

Fotó: Facebook

- A szíriai háború rapperei

A rap nemcsak csoportok, kasztok, fajok, kerületek közti ellentétekről, társadalmi bajokról szólhat. A háború ellen is remek eszköz. Ezt tapasztaljuk manapság Szíriában.

Maher al-Malek, művész nevén McMaher, szíriai rapper, ma Isztambulban él, ahová egy évvel menekült a családjával. Verseiben népének szenvedéseiről kiabál a világnak.

„Az éhség a városokban olyan, mint egy fenevad, nem megy el, és még borzalmasabban ontja a vért” – idézi őt az L43.

Távol az otthontól a zene az egyetlen módja annak, hogy Maher üzenetet küldjön népe számára a 2011-ben kezdődött háború óta. A 23 éves fiú egy évvel ezelőtt Bassár  el-Aszad katonai behívója miatt hagyta el Szíriát.” A kormány azt akarta, hogy öljem meg a civileket. Ezt sohasem tudnám megtenni, ezért mentem el.”

Maher jelenleg hangmérnökként dolgozik egy független rádiónál a Sout Raya-nál, amelyet Isztambulban élő szíriaiak alapítottak. 2011 óta, amikor kirobbant a forradalom, zenéje egyre politikusabbá vált. Isztambulban ahol ő és családja nincs veszélyben, írhat kegyetlen leleplező sorokat a rendszer és a forradalom művész ellenségei, az Aszad-barát rapperek ellen.” A szíriai háborúban valóságos és sajátos zenei front nyílt.”

Maher azonban nem az egyedüli szíriai rapper, aki Isztambulba menekült. Sok menekült ismerőse, vagy barátja is van, mint a 21 éves Mohammad Sulejman. Ő is autodidakta rappelő és szintén a kötelező katonai szolgálat elöl menekült el Szíriából. A két fiatal annyira összebarátkozott, hogy Mohammad Maher stúdiójában vette fel első lemezét. Maher és Mohammad szerencsések, mert úgy írhatnak a rendszer ellen, hogy családjaikat nem fenyegeti veszély. Más a helyzete egy harmadik rappernek, aki azt kérte, hogy ne említsük a nevét, mert az veszélybe sodorná a családját. Annyit mondhatunk, hogy 23 éves és ő is Isztambulban él.

Családja biztonságának féltése késztette arra, hogy átmenetileg abbahagyja a zenélést. „Néhány nappal ezelőtt a hadsereg rajtaütött az otthonomon Szíriában, engem kerestek.” A rappelés szenvedélyét azonban nehéz kioltani. A fiatalember tudja, hogy előbb vagy utóbb ismét zenélni fog, „mert a rap mindig az igazságot mondja, forradalmi művészet, amely minden időben az igazságtalanságról és mindenki szenvedéseiről beszél”-mondja.

A névtelen művész arra használja, vagy használta a rap-et, hogy támogassa az övéit: kezdetben a felkelők oldalára állt, majd amikor megjelentek az Al-Kaida és az iszlamisták, középutat választott. „Mint a szíriaiak nagy többsége most egyszerűen csak azt akarom, hogy a háború érjen véget. Nem érdekel, hogy ki lesz a győztes”. A rejtélyes rapper 2013-ban hagyta el Szíriát, de Isztambulban nincs munkája, nincs semmije..” Itt nehéz élni, ezért megpróbálok áttelepülni valamelyik skandináv országba, ahol garantálni tudják emberi jogaimat”

Kollégáihoz viszonyítva kevésbé volt szerencsés, de tudja, hogy mint ők, úgy ő sem fogja soha abbahagyni a rappelést, ami a vérében van. És versei, amelyek annyira feldühítik Aszadot, előbb utóbb visszatérnek egy távoli rádió hullámhosszán.

 

 

 

 

A legősibbnek mondott szakmát sem kerülik el a technikai vívmányok. Egy fiatal berlini informatikusnő ugyanis megsajnálta az utcán vendégre várakozó lányokat és olyan alkalmazást talált ki, amellyel kényelmes körülmények között tudják lokalizálni a kuncsaftokat.