Oroszország;tartozás;Ukrajna;gázár;gázszállítás;

- Ha Kijev fizet, Moszkva tárgyal a gázárról

Moszkva kész tárgyalni a földgázárról, Oroszország kész a gáz áráról tárgyalni Ukrajnával, ha az adósságából 2,237 milliárd dollárt kifizet - közölte tegnap Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter a moszkvai Nemzetközi Energiafórum záró napján. Novak emlékeztetett rá, hogy Ukrajna gázadóssága meghaladja a 3,5 milliárd dollárt.

Moszkvában úgy számoltak, hogy az Oroszországgal szomszédos ország mintegy 1,6 milliárd dollár értékben fog júniusban orosz földgázt importálni.
Ugynakkor az ukrajnai válságra és a bármikor bekövetkező csapelzárásra tekintettel az Európai Bizottság energiaügyi biztosa, Günther Oettinger azt kérte az uniós tagországoktól, hogy duplázzák meg földgázkészleteiket - számolt be a Die Welt című német lap. Oettinger szerint a jelenleg érvényes, harminc hideg téli napra elegendő minimális készletek nem elégségesek. Az energiaügyi biztos kijelentette, fontolóra kell venni, hogy a minimális készleteket 50-60 napra tornázzák fel. ( A mintegy 4,2 milliárd köbméter kapacitású magyarországi kerekedelmi gáztárolókat, amelyek állami kézben vannak, kapacitásuk tizedéig vannak csak feltöltve.)
Itt nem csupán azokról a készletekről van szó, amelyeket az adott országokban a tározókban kell tartani. Ezeket például szerződések révén is biztosítani lehetne - magyarázta Oettinger szóvivője Brüsszelben.

A tényleges minimális készleteket egy 2010-es uniós rendelet határozta meg. Oettinger az orosz gáztól való függőséget általában egy jobban működő belső európai piac és egy minden országot érintő csőhálózat kiépítése révén akarja csökkenteni. A szóvivő szerint Oettinger messzemenően egyetért az energiaunió létrehozásának gondolatával, amelyet évekkel korábban a magyarok vetettek fel, és most a lengyelek vették elő újra.

Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a lakosság megnyugtatására tegnap közölte: Magyarországra a földgázszállítás jelenleg folyamatos és biztonságos, az ország földgázellátása szavatolt, a kereskedelmi szerződések garantálják ennek zavartalanságát. Szakértők szerint azonban ellátási krízis esetén a kereskedelmi megállapodások nem nyújtanak garanciát a szállításokra.

Az NFM tájékoztatása szerint az iparági gyakorlatnak megfelelően a következő téli időszakra való felkészülés érdekében a magyarországi földgáztárolók feltöltése folyamatban van. A tárca szerint a tárolók állami kézbe vétele rugalmasabb alkalmazkodást tesz lehetővé a változó körülményekhez. Magyarország számíthat az alternatív földgázszállítási útvonalakra és a hazai termelésre is.

A tárca arról nem tájékoztatott viszont, hogy jelenleg az egyetlen alternatív beszerzési lehetőség a szűkös kapacitású HAG vezeték. A hazai kitermelés pedig évek óta csökken, s ma már az ország ellátásában elhanyagolható szerepe van.
Az NFM azt is hangsúlyozta, hogy a Magyar Földgáztároló Zrt. és az MMBF Földgáztároló Zrt. tárolóiban lévő kereskedelmi és biztonsági földgázkészlet több hónapig képes biztosítani a magyarországi ellátást. Azt azonban nem tette hozzá, hogy csak nyáron, amikor a lakosság fűtésre nem használja a gázt.

Váratlanul befektetésre ajánlott sávba emelte Románia államadós-osztályzatát tegnap a Standard & Poor’s (S&P), a térségi átlagnál jobb gazdasági kilátásokkal indokolva a lépést. Joggal merül fel a kérdés: a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába sorolt Magyarország vajon mikor léphet legalább egy kategóriával feljebb. Ez leghamarabb 2014 végére reális.