választás;pártok;

- Budapesten kétpólusú verseny zajlik

Miközben a magyarországi települések túlnyomó többségén egyértelmű a Fidesz-fölény, a fővárosban klasszikus kétpólusú verseny folyik a Fidesz és a baloldal között – állapította meg a Republikon Intézet az április 6-i választási eredmények települési szintű összegzésében.

Az Intézet úgy értékelte, hogy az ország nagy részén a baloldal főleg a városokban, míg a Jobbik vidéken erősebb,  Budapest a listás eredmények alapján alapvetően más. Az  összesítés alapján a kormánypárt 16, a baloldal 7 kerületet nyert meg, ugyanakkor 13 kerületben a kettejük közti különbség öt százalékponton belüli. Budapesten a Jobbik hét belvárosi-budai kerületben az LMP mögött végzett.

 A Fidesz-KDNP négy kerületben magabiztos, 10 százalékpontot meghaladó előnnyel végzett: az I., az V. valamint a XII. és XXII. kerületek egyértelműen a jobboldal legerősebb városrészei; további öt kerületben pedig 5-10 százalékponttal szerzett jobb eredményt, mint a baloldal. A 13 szoros körzet közül hat helyen vezet a jobboldal, ez az előny - egy kivétellel - azonban igen csekély, 0-3 százalék körüli.

 A baloldali összefogás magabiztosan nyerte a XIII. kerületet, mintegy 14 százalékponttal jobb eredményt elérve, mint a Fidesz-KDNP listája. Ezen kívül 2,6-3,4 százalékpont közötti előnnyel zárt három további kerületben, ennél kisebb előnnyel pedig további három helyen. A legszorosabb eredményre a III. kerületben került sor, itt mindössze 22 szavazattal kapott kevesebbet a baloldal, mint a Fidesz-KDNP.

Bár a főváros minden kerületében a Fidesz és a baloldal között dőlt el a győzelem, a Jobbik néhány külső kerületben sokat erősödött és 17-20 százalék körüli eredményt ért el. A belső kerületekből ugyanakkor alapvetően kiszorult: az I-V-II-XII. kerületekben csupán 6-7 százalékot ért el: itt az LMP rendre meg is előzte a radikális pártot.

Mindez az idén ősszel tartandó önkormányzati választások szempontjából is iránymutató lehet: a 2010-es önkormányzati választásokhoz képest idén a verseny vélhetően szorosabb lesz. Az összesítés ugyanis azt mutatja, hogy a Fidesz-KDNP dominanciája csökkent: több helyen is két - vagy akár három - szereplőssé vált a pártok közötti verseny. Az önkormányzati választási eredményt természetesen nagyban befolyásolja a regnáló polgármester személye és párthovatartozása; a tavaszi listás adatok így e személyes hatás nélkül megtisztított "bázisnak" tekinthetők – írja a Republikon Intézet.

 

 

 

A Budapest-Fonyód-Nagykanizsa, valamint a Balatonszentgyörgy-Keszthely vasútvonalon jelentős, többórás késések vannak a viharos időjárás miatt - közölte a Mávinform csütörtökön az MTI-vel.