EU;Magyarország;akác;

AZ MSZP EP- képviselőjelöltjei. FOTÓ TÓTH GERGŐ

- Orbán és Kövér az akácosban

A kampányban a „magyar” akác védelmére felesküdő párt vezető politikusai korábban egy gallyat sem tettek keresztbe a fafajta védelméért, sőt: szóban és tettekben is ott vágtak alá, ahol tudtak -  írja közleményében Mudri György, az MSZP EP-képviselőjelöltje. 

„Az akácfa a magyar tájtól, a Kárpát-medencétől idegen, rendkívül kártékony és agresszív növény, amelynek elterjedése kipusztulással fenyegeti őshonos erdeinket” – mondta az Index cikke szerint Kövér László 2002-ben a Magyar Demokrata című lapnak. Tíz évvel később pedig maga Orbán Viktor tette tiltólistára az akácot: egy 2012-es kormányrendelettel engedély nélkül irthatóvá tette Magyarországon.

Mudri György hangsúlyozza: az EU csak annyit kérdezett, hogy a tagállamok mit terveznek az inváziós fásszárú növényekkel, egyik fideszes politikusnak sem kell tehát küzdenie az akácosokért, csupán nyilatkozniuk kell álláspontjukról.

Mindezek tükrében az MSZP arra kéri a választópolgárokat, hogy bízzák a magyar akác és pálinka ügyét a szocialistákra, akik a baloldali többségű Európai Parlamentben ezeket az ügyeket is el fogják rendezni, a Fidesztől pedig csak annyit kérnek, hogy az EP-választások komolyságára való tekintettel legalább a választás előtti utolsó 10 napban tartózkodjanak a magyar választók tudatos félrevezetésétől.

Valójában nem világörökségi aggályok, illetve üzleti viszályok vezethettek a Citadella lezárásához, értesült a Népszava. Sokkal valószínűbb, hogy a kormány meg kívánja valósítani a felcsúti aréna építészeti megálmodója, a 2011-ben elhunyt Makovecz Imre gellérthegyi terveit. Az ő elképzelései szerint Magyar Panteont kellene létesíteni a város szirtfokán, a Citadella falazatán kívüli körsétányon pedig Hungarikum utcát létesíteni.