vihar;áradások;szélsőséges időjárás;orkán;Yvette ciklon;

Forrás: Facebook/Időkép

- Jön az orkán! Árvizet hoz a viharciklon

Különösen erős mediterrán ciklon halad át Magyarország felett, az Yvette névre keresztelt légköri képződmény előszelét máris érezni lehet. Az Időkép széltérképe szerint Fonyódon már 110 km/órás széllökéseket mérnek. Az előrejelzések szerint szombatig helyenként akár 100 milliméternyi csapadék is lehullhat, ami súlyos helyzetet idézhet elő a már most is áradó folyókon és a Balaton déli partján.

Yvette névre keresztelték azt a markáns viharciklont, amely az elkövetkező napokban kellemetlen időjárást hazánkba - írja az Időkép. 

Az előrejelzések szerint szélvihar várható az egész az országban. A Dunántúlon akár 100 km/órát meghaladó széllökések is előfordulhatnak, a déli parton várhatóan ki fog önteni a Balaton. 

A délkelet felől érkező csapadékmező első hullámából ma főleg az Alföld déli részén és a Tiszántúlon esik jelentősebb mennyiségű, akár 20 mm-t meghaladó eső. Szerdától szombatig a lehulló csapadék mennyisége azonban kétszeresen is meghaladhatja a május havi átlagot: néhol 50-100 mm-nyi eső is eshet.

Az eső, zápor mellett csütörtökön elsősorban a Tiszántúlon, majd pénteken már többfelé az országban megjelenhetnek a zivatarok, melyekhez felhőszakadás, intenzív villámtevékenység és jégeső társulhat.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerdára az ország nagy részére adott ki elsőfokú figyelmeztetést a sok eső és a viharos szél miatt. Csütörtökre várhatóan több megyére és a fővárosra is másodfokú figyelmeztetést adnak majd ki a várható heves esőzések, viharok miatt.

Áradásokra készülnek

A következő napokban, különösen csütörtökön több folyó vízgyűjtő területén is jelentős mennyiségű csapadék hullhat - hívta fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat. 

A következő két napban területi átlagban is jelentős csapadékra kell számítani a Rába vízrendszerén, a Duna vízgyűjtőn a Traun, az Enns, a Lajta, a Vág, a Zala, valamint a Mura részvízgyűjtőin is. A Tisza vízgyűjtőjén pedig a legnagyobb csapadékmennyiségekre a Bodrog, a Sajó és a Hernád vízrendszerében van kilátás.

Mint kifejtették: a csütörtök-pénteki előre jelzett csapadék hatására további jelentősebb áradásra lehet számítani csütörtök éjszakától, várhatóan első-másodfok körüli vízállásokkal. A Rába középső és alsó szakaszain első fok körüli vízszintek kialakulása várható. Letenyénél a Mura tetőzése csütörtök reggelre várható elsőfokú szint feletti vízállással. A csütörtök-péntekre várható további nagy mennyiségű csapadék hatására a Murán újabb árhullám várható - tették hozzá.

A Rába térségében a vízügyi szakemberek értesítették az érintett önkormányzatokat. A Vízügyi Igazgatóság munkatársai lezárták töltésben lévő zsilipeket. A vízügyi szakemberek figyelőszolgálatot látnak el az árvízvédelmi vonalakon.

Jelenleg a Rábán Szentgotthárd térségében és a Murán 54,8 kilométer töltésen elsőfokú és Körmend térségében 13,3 kilométeren másodfokú készültség van érvényben.

Kedden újabb, az előre jelzetthez képest elsősorban az osztrák területeken nagyobb mennyiségű csapadék hullott le (7-8 milliméter helyett 15-18 milliméter). A legfrissebb előrejelzések alapján, a Rába vízrendszerén továbbra is marad a változékony időjárás és a következő hat nap mindegyikén várható több-kevesebb csapadék. A legjelentősebb mértékű esőzés csütörtökre várható.

A Duna teljes magyar szakaszán is folytatódik a vízszintek emelkedése a következő napokban, de - mint írták - Budapestnél a következő két hétben nem valószínű a rakpartok elöntése. A Tiszán és mellékfolyóin is a vízszintek emelkedése várható, de az előrejelzés szerint, árvízi fokozatot nem kell elrendelni.

Árvízvédelmi készültségi fokozatot elérő vízszintek kialakulása várható azonban a Sajó és a Hernád vízrendszerében. Az OVF közleménye szerint a Hernádon Hidasnémetinél a harmadfokot elérő, Gesztelynél pedig a esetleg a másodfokot meghaladó vízszintek várhatóak.

A Sajón Sajópüspökinél a másodfokot elérő, esetleg azt meghaladó, Sajószentpéternél másodfok körüli, Felsőzsolcánál elsőfok fölötti tetőzések kialakulása valószínűsíthető. A Bodrogon az első fokot megközelítő vízszintek kialakulása várható. Jelentősebb vízszintemelkedés alakulhat ki a Bódván is.

A Sajó-Bódva-Hernád térségében a heves vízjárására és az előrejelzett csapadékra tekintettel a vízügyi szakemberek megelőző jelleggel elrendelték az elsőfokú árvízvédelmi készültséget és tájékoztatták a Bódva-völgyi önkormányzatokat. 

A Vízügyi Igazgatóság munkatársai folyamatosan figyelik a magyarországi, külföldi hidrometeorológiai eseményeket.

A biztonsági helyzet miatt öt magyar külképviseleten - Tripoliban, Kabulban, Bagdadban, Rámalláhban és Damaszkuszban - nem szavazhatnak a választópolgárok a május 25-i európai parlamenti (EP-) választáson - közölte a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője szerdán az MTI érdeklődésére.