Kaleta Gábor elmondta: bár Tripoliban az április 6-i országgyűlési választáson még leadhatták szavazatukat a magyarországi lakóhellyel rendelkező, magukat a külképviseleti névjegyzékbe felvetető választópolgárok, időközben az elsősorban a külföldiekkel szemben elkövetett erőszakos cselekmények miatt a Külügyminisztérium megítélése szerint oly mértékben romlott a biztonsági helyzet, hogy nem teszi lehetővé a voksolást.
A sajtófőnök ugyanakkor hangsúlyozta, amikor a döntés megszületett, még egyetlen magyar választópolgár sem jelezte, hogy Tripoliban szeretne szavazni, tehát nem sérül a választópolgárok szavazójoga.
Közölte azt is, hogy a biztonsági helyzet miatt továbbra sem lehet szavazni Kabulban, Bagdadban, Rámalláhban (a Palesztin Hatóság székhelyén) és Damaszkuszban. Utóbbival, a szíriai fővárossal kapcsolatban Kaleta Gábor emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány nem tekinti az Aszad-rezsimet a szíriai nép legitim képviselőjének, és tekintettel a szíriai helyzetre, Magyarország 2012. december 5-től felfüggesztette damaszkuszi nagykövetségének tevékenységét.
A tárca sajtófőosztályának vezetője megemlítette azt is, hogy a március 14-én újranyitott krakkói főkonzulátuson sikerült kialakítani a megfelelő körülményeket, így az EP-választáson már szavazhatnak ott magyar választópolgárok. Eddig 65-en jelezték, hogy ott adnák le voksukat.
Azoknak a magyarországi lakhellyel rendelkező választópolgároknak, akik a május 25-i európai parlamenti választás idején nem tartózkodnak Magyarországon, május 17-én 16 óráig kell felvetetniük magukat a külképviseleti névjegyzékbe.
A választópolgárok 73 ország 97 külképviseletén adhatják le voksukat.