;

versenyszféra;Intrum Justitia;EPI;

- Késve fizetnek a cégek a versenyszférában

A magyar vállalkozások csaknem kétharmada a túlélésért küzd. Az Intrum Justitia felmérése alapján a cégek 95 százaléka nem is vár pozitív változást, ami a válság elhúzódását mutatja. A magyarországi vállalkozások - bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított - leírt követeléseinek a vesztesége egy év alatt 4-ről 4,3 százalékra nőtt, ami összesen 1250 milliárd forintot tett ki. 

Az Európai Fizetési Kockázati Index (EPI) felmérését az Intrum Justitia Zrt. 1998-ban készítette el először az Európai Bizottság kérésére. Az index három tényezőből áll: a fizetési határidő betartásából, a leírási veszteségből és a várakozásokból. Az index értéke 100 és 200 közötti, s minél kisebb, annál előnyösebb - mondta el Felfalusi Péter, az Intrum Justitia Zrt. vezérigazgatója, a cégcsoport által végzett felmérés eredményéről tartott sajtótájékoztatón Budapesten.

A skandináv országok és Svájc indexe a legalacsonyabb, a legjobb helyen Norvégia és Finnország áll 126 ponttal. A közepes kategóriába sorolt Németország 144, míg Ausztria 149 ponton áll. A legrosszabb kategória 170 pontnál kezdődik, itt első Magyarország 175 ponttal, amely megegyezik a tavalyi indexszel. Magyarország után a mediterrán és a balkáni országok következnek a sorban.

A 10 ezer vállalatvezető megkérdezésével készült felmérésből kiderül, hogy az uniós országokban az összesített bruttó hazai termékhez (GDP) mérve 3-ról 3,1 százalékra, 360 milliárd euróra (mintegy 108 ezer milliárd forintra) nőtt az idén a leírási veszteség az egy évvel korábbihoz képest. A megkérdezett európai vezetők 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a késedelmes fizetés miatt nem vesz fel új munkavállalókat. Minden negyedik vezető a fizetési késedelem miatt elbocsátásra kényszerül.

A megkérdezett 500 magyar vezető 66 százaléka csökkenő árbevételről számolt be, 59 százalékuk a túlélésért küzd. A vezetők 44 százaléka nem tervez munkaerő felvételt, 32 százalékuk elbocsátással számol, 95 százalékuk nem vár pozitív változást üzletmenetében. A vezetők harmada arra számít, hogy az elkövetkező 12 hónap során növekedni fog a nem fizető ügyfelek száma. Mindez a magyar versenyszféra stagnálását jelzik - emelte ki a vezérigazgató.

A magyar késve fizetés mögött a vevők pénzügyi nehézségei állnak, és a folyamat gyakran lánctartozásokat indít el.

Hónapok óta minimális az infláció mértéke, a Központi Statisztikai Hivatal által kedden közölt áprilisi adatok mégis fordulatot jelentenek, ugyanis 0,1 százalékkal voltak alacsonyabbak mint egy évvel korábban. 1968 óta nem volt példa arra, hogy Magyarországon csökkentek voltak a fogyasztói árak. Deflációról azonban még így sem beszélhetünk, mert az úgynevezett maginfláció  - éves összehasonlításban - 2,4 százalékkal növekedtek.