;

Országgyűlés;Gulyás Gergely;háromheti ülés;

Az Országgyűlés alakuló ülése Fotó: BIELIK ISTVÁN, Népszava

- Tovább korlátoznák a parlamenti munkát

Ősszel várhatóan már nem hetente ülésezik majd az Országgyűlés, hanem csak két- vagy háromhetente. Ezt, a korábban is felmerült tervet erősítheti legalábbis Gulyás Gergely Magyar Hírlapnak adott interjúja.

A parlament törvényalkotásért felelős alelnöke ugyanis azt mondta: interpelláció, kérdés minden héten lesz, de az új házszabály alapján elképzelhető, hogy működőképesebb, ha csak kéthetente lesznek szavazások. A tavaszi-nyári ülésszakban még biztosan hetente ülésezik az Országgyűlés - tette hozzá.

Gulyás azt igyekezett bizonygatni, hogy nem csorbulnak az ellenzék lehetőségei az új törvényalkotási rendben, amelyben az eddig plenáris ülésen zajló részletes vita a bizottságokban folyik majd. A fideszes képviselő szerint eddig "a bizottságokban valójában nem folyt előkészítő munka, mert legtöbb esetben a kormány terjesztette elő a törvényjavaslatot", a bizottság kizárólag az általános vitára való alkalmasságról tudott állást foglalni, ez pedig teljes automatizmus volt. Gulyás azonban csúsztatott, hiszen az előző ciklusban a kormány által benyújtott javaslatok lényegében fele-fele arányban oszlottak meg az egyéni képviselői indítványokkal, melyek sok esetben sarkalatos törvények kezdeményezésére, vagy az alaptörvény módosítására irányultak. A Fidesz-KNDP kétharmados többségéből adódóan ráadásul az ellenzéknek nem maradt más parlamenti eszköze, mint a bizottságokban és a plenáris vitákon történő felszólalás.

Egyébként az új parlament épp az előző ciklus végén elfogadott országgyűlési törvény módosítását tervezi megtárgyalni és elfogadni azért, hogy egy képviselőnek se lehessen két jövedelme azonos időpontban. Az új igazságügyi bizottság ülésén (mely az alkotmányügyi testület jogutódja - a szerk.) tegnap ugyanakkor már napirendre kerültek más ügyek is. Például az, hogy megvizsgálják a Demokratikus Koalíció (DK) független országgyűlési képviselőinek esküokmányát. Ezt Rubovszky György, a bizottság KDNP-s elnöke vetette fel, mert szerinte "felmerült annak veszélye, hogy az esküokmányt nem a törvényben előírt módon írták alá". A bizottsági ülésen tárgyaltak az Orbán Viktor és Semjén Zsolt által benyújtott, a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényjavaslatról is.

Az előterjesztők azt kezdeményezték - a kétharmad pedig nyilván jóvá is hagyja majd -, hogy sürgősséggel, már ma tárgyalják a jogszabály-módosítást. Orbán egyébként még tegnap a kormányalakítást megelőző konzultációsorozatba kezdett, elsőként a KDNP-frakcióval tárgyalt, ezt pedig az MTA-, az MMA- és az ÁSZ elnökével, a 13 nemzetiségi szószólóval, a Kúria és az OBH elnökével, valamint a legfőbb ügyésszel folytatott találkozók követték.

A négy évvel ezelőttinél szorosabb verseny várható az őszi önkormányzati választáson - erre jutott a Republikon Intézet az április 6-i listás választási eredmények települési szintű összegzése alapján.