Az országgyűlési voksolás adataiból az derül ki, hogy a Fidesz-KDNP dominanciája csökkent: több helyen is két - vagy akár három - szereplőssé vált a pártok közötti verseny. (Az önkormányzati választást nagyban befolyásolja a polgármester személye és párthovatartozása, a tavaszi adatok e "személyes hatás" nélküli vizsgálhatók.)
A 23 megyei jogú város közül tizennégyben a Fidesz-KDNP meggyőző (9-28 százalékpontos) fölénnyel győzött áprilisban, négy helyen pedig ennél kisebb, ám nem behozhatatlan előnnyel végzett az ellenzéki pártok előtt. Négy másik városban a baloldal és a Fidesz-KDNP eredménye teljesen kiegyenlített, míg egy helyen a Fidesz, a baloldal és a Jobbik közötti hármas megosztottság tapasztalható. A vizsgált 23 nagyváros mintegy felében tehát - ahol a Fidesz-KDNP 40 százalék feletti listás eredményével szemben a baloldal 30 százalék körül teljesített - stabil a jobboldali többség.
Ám az április eredmények alapján nyílt a verseny a megyei jogú városok harmadában: Szegeden például a listás szavazatok alapján a baloldal kis mértékben megelőzte a Fideszt. A baloldal beérte a Fidesz-KDNP-t Tatabányán, Salgótarjánban és Dunaújvárosban is. Miskolcon viszont a Jobbik a baloldallal és a Fidesszel megegyező támogatottsággal végzett.