;

Beírók;Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;Miskolc;önkormányzati választások;cigányok;Soós Attila;nyomortelepek;

- Versenyben a Jobbikkal

A Jobbikkal versenyez Miskolcon a Fidesz, politikai eszközként pedig a legszegényebbeket használja fel. Miközben arról beszélnek, hogy a meghatározott területekről szeertnék - a városon kívül - jobb körülmények közé költöztetni a nyomorban élő, bűnözésből élő családokat, a valóságban erről szó nincs. 

Az önkormányzati választási győzelem érdekében versenybe szállt a Jobbikkal a Fidesz Miskolcon, a politikai manipulációhoz pedig a legszegényebbeket használja fel. Így fogalmazott dr. Simon Gábor a városi közgyűlés szocialista tagja.

Mint megírtuk, Soós Attila, a városi közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciójának szóvivője kedden arról beszélt, hogy a miskolci “gettók és nyomortelepek” felszámolását tervezi "a Fidesz-KDNP és a miskolci városvezetőség a biztonságos, élhető város megteremtése érdekében".

Kifejtette, hogy a város "szégyenfoltjait" akarják megszüntetni, ami a miskolci "gettók, nyomortelepek" teljes körű felszámolását jelenti. Úgy fogalmazott: tarthatatlanná vált a helyzet, néhány tucat család megkeseríti több ezer ember életét Miskolcon.

"A bűnözés melegágyának tekinthető gettók, nyomortelepek megszüntetése a cél, a diósgyőri stadion környéki, úgynevezett számozott utcák, Lyukó-völgy, a Tetemvár, a Hideg-sor ingatlanjairól lenne szó". Mindezt úgy képzelik el, hogy "aki hajlandók elhagyni a tartós lakhatásra, gyermeknevelésre alkalmatlan házakat, és a város közigazgatási határán túli településeken vesz új, magasabb komfortfokozatú ingatlant, másfél-kétmillió forintot kapna.

A közgyűlés elé viszont tegnap merőben más tervezet került, amit a képviselők tegnap kaptak meg és lapzártakor vélhetően már szavazniuk is kell róla. Olyan tervezet, amely a közvélemény elé tárt javaslattal köszönő viszonyban sincs.

Dr. Simon Gábor tájékoztatás szerint a valódi előterjesztésben a rossz állapotú, műszakilag elavult, kizárólag önkormányzati bérlakásokban élők "kitelepítéséről" van szó, mégpedig a közbiztonsági csomag elemeként. Körülbelül 300 ilyen lakás van, ezek fele üresen áll, egy részükben jogcím nélküli lakáshasználók élnek, és csak egy nagyon kis százalékukban vannak jogos bérlők.

Az előterjesztés szerint ők vagy cserelakást kapnak, vagy pénzbeli megváltásra számíthatnak az önkormányzattól. De ez utóbbi összege is csak részben felel meg a Soós Attila által korábban elmondottaknak: néhány százezer forinttól kétmillióig terjedhet a "megváltás" összege.

Ezt a pénzt viszont valóban csak akkor kapják meg a családok, ha nem Miskolcon "vásárolnak" ingatlant, hanem bármelyik környező településen. Az indoklás szerint ennek az az oka, hogy a borsodi megyeszékhelyen ennyiért nem lehet ingatlant venni, ellenben a távolabbi településeken igen.

Dr. Simon Gábor elmondta azt is, a szóvivő által említett településen élők támogatásáról viszont szó nincs. A Lyukó-völgyben és a Hideg-soron egyetlen önkormányzati bérlakás sincs, a Tetemváron is csak néhány. A szocialista önkormányzati képviselő szerint a valóságtól eltérő fideszes kommunikáció nem véletlen.

A kormánypárt azt szeretné mutatni, hogy "kipaterolja" a romákat Miskolcról. Ehhez úgy beszélnek, mintha a szegénység a cigánysággal, a cigányság pedig a bűnözéssel lenne azonos. Az ok egyértelmű: a városban "megroppant" a párt támogatottsága.

Az egyik körzetben a szocialista Varga László győzött a parlamenti választáson, a másikban pedig éppen hogy nyerni tudott a fideszes, ott a szavazók jó része a Jobbikra voksolt. Négy évvel ezelőtt még 50 százalék körüli volt a Fidesz támogatottsága.

Vagyis nincs itt másról szó, mint arról, hogy a Fidesz most a Jobbik retorikáját alkalmazza, hogy az önkormányzati választáson győzni tudjon. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az önkormányzatnak "rengeteg" üres ingatlanja van, ahová el lehetne helyezni a rossz körülmények között élőket. Ám erre sem szándé, sem hajlandóság sincs a kormánypárt képviselőiben.

Dr. Simon Gábor elmondta azt is, a Fidesz frakció hat előterjesztést nyújtott be a város közbiztonságának javítása érdekében. A lakásmegoldás mellett azt is hangoztatják, hogy növelik a közterület-felügyelők számát, új térfigyelő kamerákat helyeznek ki, és számítógépeket adományoznak a rendőrségnek.

A tervek komolyságát jellemzi, hogy a rendőrök 300 ezer forint értékben, használt számítógépeket kapnak majd...

A Kúria döntése szerint büntetendő telefonhasználatnak minősül még az is, ha vezetés közben akár egy pillanatra is a kezünkbe vesszük és használjuk mobiltelefonunkat: a bejövő hívás egy gombnyomással történő visszautasítása már a KRESZ 3.§(2) bekezdésébe ütköző cselekedet.