Az ügy előzményéről az Ügyvédvilág.hu számol be: a felperest a H. Rendőrkapitányság szolgálatot teljesítő rendőrei intézkedés alá vonták és tízezer forintos közigazgatási bírság megfizetésére kötelezték, mert vezetés közben kézben tartott mobiltelefont használt.
A felperes a szabálysértést nem ismerte el, mert a bejövő hívást azonnal kinyomta, pontosan azért, hogy ne kövessen el szabálysértést - ezt a járműben ülő tanú is bizonyította. Fellebbezését azonban elutasították, a másodfokú hatóság az elsőfokú határozatot helyben hagyta, hiszen "a szabályszegés ténye bizonyított", mert a beérkező hívás "kinyomása" már mobiltelefon-használatnak minősül.
A felperes ezután közigazgatási perben a határozat felülvizsgálatát kezdeményezte az illetékes törvényszéken - keresetét azonban megint csak visszautasították: a törvényszék szerint szabálysértésnek minősül, ha a gépjárművezető a kezében tartott mobiltelefon bármely funkcióját használja, ami elvonhatja a gépjárművezető figyelmét, ezáltal könnyen vészhelyzet állhat elő, amihez akár néhány másodpercnyi telefonhasználat is elegendő lehet. Az autós a törvényszék ítéletével kapcsolatban is felülvizsgálati kérelemmel élt.
A Kúria ítélete szerint a törvényszék a szabálysértés tényét helyesen állapította meg: a mobiltelefon használata mind a telefonhívás fogadását, illetve kezdeményezését vagy a hívás visszautasítását is felöleli - vagyis minden olyan eset szabálysértésnek minősül, amikor a gépjárművezető a mobiltelefon egyes funkcióit igénybe veszi, figyelmét akár egy pillanatra is elvonva akár egy gombnyomás is balesetveszélyes lehet - ezért a KRESZ vonatkozó bekezdése autóvezetés közben a mobiltelefon bárminemű használatát tilalmazza.
A döntés után elképzelni is rossz, minek minősül, ha valaki tüsszögni kezd vezetés közben, ami azzal jár, hogy ha másodpercekre is, de behunyja a szemét.