A szakadárok által emlegetett "Donyecki Népköztársaság" egyik vezetője, Andrej Purgin közölte, hogy a népszavazásról a döntést nem a politikusoknak, hanem a térség népeinek kell meghozni. Luhanszk város, azaz a "Luhanszki Népköztársaság" vezetése is bejelentette, hogy nem halasztják el a május 11-re kiírt referendumot.
A voksolásra már elkészültek a szavazócédulák. Az ukrajnai nemzetbiztonsági bizottság vezetője, Andrej Parubij ugyanakkor csütörtökön közölte, bármilyen döntés is születik a referendumról, a "terrorellenes műveletek" mindenképpen folytatódnak Kelet-Ukrajnában.
Putyin szerdán Didier Burkhalter svájci külügyminiszterrel, az EBESZ soros elnökével tartott közös sajtóértekezleten hívott fel a voksolás elhalasztására. Ezen a tájékoztatón jelentette be azt is, hogy visszarendelte az orosz katonai erőket az ukrán határ közeléből. Az Európai Unió és az Egyesült Államok is kedvezően fogadta a bejelentést.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, az európai szocialisták
listavezetője a Kölner Stadt-Anzeigerben kijelentette, minden ilyen jelzést fel kell használni a feszültség további csökkentésére. Pozitívan értékelte az orosz elnök megnyilatkozását Gernot Erler, a német szövetségi kormány Oroszország megbízottja is.
Visszafogott dicséretet kapott a Kreml Washingtontól. A Fehér Ház "előremutató lépéstől" beszélt, Josh Earnest helyettes fehérházi szóvivő ugyanakkor úgy nyilatkozott, a referendumot nem elhalasztani, hanem lemondani kell. Hasonlóképpen foglalt állást Maja Kocijancic, Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szóvivője is.
Kijelentette, sem most hétvégén, sem máskor nem kellene népszavazást tartani Ukrajna bármely részének hovatartozásáról.
Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára még szerdán jelezte, az észak-atlanti szövetség nem tudja megerősíteni Putyin bejelentését az orosz csapatok visszavonásáról. Rasmussen és a NATO-tagállamok nagykövetei tegnap Észtországba érkeztek kétnapos látogatásra.
Az észt vezetéssel folytatott tárgyalások mellett a kíberbiztonsági központot is megtekintik. Urmas Paet észt külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Észak-atlanti Tanács nagyköveti szintű tanácskozása fontos politikai kiállás Észtország mellett, a NATO katonai jelenlétének kiegészítéseképen. Tallinban első alkalommal tartják ülésüket a NATO-nagykövetek.
Mindeközben újabb erődemonstrációt rendezett az orosz elnök: a Győzelem napja, május 9. előestéjén megtekintett egy hadgyakorlatot, amelyre a fehérorosz, kirgíz, örmény és tádzsik államfőt is meghívta.
A gyakorlaton az orosz haderő "harckészültségét" tesztelték, egyebek mellett hat cirkálórakétát is kipróbáltak, valamennyi sikeresen eltalálta a kijelölt célt, számolt be róla a Russia Today honlap.
Putyin ugyanakkor a négy államfővel tartott moszkvai informális tanácskozáson közölte: Oroszország tartja magát az ukrán válság megoldását célzó megállapodásokhoz. A moszkvai külügyminisztérium tegnap azt kérte, a Nyugat gyakoroljon nyomást a kijevi vezetésre a nemzeti párbeszéd létrejötte érdekében.