Beírók;népszavazás;Vlagyimir Putyin;referendum;Donyeck;Luhanszk;Andrej Purgin;NATO-nagykövetek;

Sajtóértekezleten jelentették be döntésüket a donyecki szakadárok FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/BRENDAN HOFFMAN

- Mégis lesz népszavazás

Nem visszakoznak a kelet-ukrajnai oroszbarát erők, tegnap bejelentették, hogy Vlagyimir Putyin felhívása ellenére is megrendezik vasárnap a tervezett népszavazást Luhanszk és Donyeck megye függetlenné válásáról. Az orosz elnök előző nap felvetette, hogy halasszák el a referendumot mindaddig, amíg nem sikerül megteremteni a párbeszéd feltételeit.

A szakadárok által emlegetett "Donyecki Népköztársaság" egyik vezetője, Andrej Purgin közölte, hogy a népszavazásról a döntést nem a politikusoknak, hanem a térség népeinek kell meghozni. Luhanszk város, azaz a "Luhanszki Népköztársaság" vezetése is bejelentette, hogy nem halasztják el a május 11-re kiírt referendumot.

Putyin elutazik Normandiába
Vlagyimir Putyin elfogadta a francia elnök, Francois Hollande meghívását és részt vesz a normandiai partraszállás 70. évfordulója alkalmából tervezett megemlékezésen. Hollande csütörtökön közölte, hogy az Ukrajna miatti "nézetkülönbségek" ellenére szívesen látják az orosz elnököt az ünnepségen. Angela Merkel német kancellár tegnap üdvözölte, hogy Putyin várhatóan részt vesz a június 6-i megemlékezésen. Mint közölte, "jó hír, hogy a véleménykülönbségek és a jelentős konfliktus ellenére sikerül közösen megemlékezni a második világháború egy nehéz időszakáról".

A voksolásra már elkészültek a szavazócédulák. Az ukrajnai nemzetbiztonsági bizottság vezetője, Andrej Parubij ugyanakkor csütörtökön közölte, bármilyen döntés is születik a referendumról, a "terrorellenes műveletek" mindenképpen folytatódnak Kelet-Ukrajnában.

Putyin szerdán Didier Burkhalter svájci külügyminiszterrel, az EBESZ soros elnökével tartott közös sajtóértekezleten hívott fel a voksolás elhalasztására. Ezen a tájékoztatón jelentette be azt is, hogy visszarendelte az orosz katonai erőket az ukrán határ közeléből. Az Európai Unió és az Egyesült Államok is kedvezően fogadta a bejelentést.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, az európai szocialisták

listavezetője a Kölner Stadt-Anzeigerben kijelentette, minden ilyen jelzést fel kell használni a feszültség további csökkentésére. Pozitívan értékelte az orosz elnök megnyilatkozását Gernot Erler, a német szövetségi kormány Oroszország megbízottja is.

Visszafogott dicséretet kapott a Kreml Washingtontól. A Fehér Ház "előremutató lépéstől" beszélt, Josh Earnest helyettes fehérházi szóvivő ugyanakkor úgy nyilatkozott, a referendumot nem elhalasztani, hanem lemondani kell. Hasonlóképpen foglalt állást Maja Kocijancic, Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szóvivője is.

Kijelentette, sem most hétvégén, sem máskor nem kellene népszavazást tartani Ukrajna bármely részének hovatartozásáról.

Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára még szerdán jelezte, az észak-atlanti szövetség nem tudja megerősíteni Putyin bejelentését az orosz csapatok visszavonásáról. Rasmussen és a NATO-tagállamok nagykövetei tegnap Észtországba érkeztek kétnapos látogatásra.

Az észt vezetéssel folytatott tárgyalások mellett a kíberbiztonsági központot is megtekintik. Urmas Paet észt külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Észak-atlanti Tanács nagyköveti szintű tanácskozása fontos politikai kiállás Észtország mellett, a NATO katonai jelenlétének kiegészítéseképen. Tallinban első alkalommal tartják ülésüket a NATO-nagykövetek.

Mindeközben újabb erődemonstrációt rendezett az orosz elnök: a Győzelem napja, május 9. előestéjén megtekintett egy hadgyakorlatot, amelyre a fehérorosz, kirgíz, örmény és tádzsik államfőt is meghívta.

A gyakorlaton az orosz haderő "harckészültségét" tesztelték, egyebek mellett hat cirkálórakétát is kipróbáltak, valamennyi sikeresen eltalálta a kijelölt célt, számolt be róla a Russia Today honlap.

Putyin ugyanakkor a négy államfővel tartott moszkvai informális tanácskozáson közölte: Oroszország tartja magát az ukrán válság megoldását célzó megállapodásokhoz. A moszkvai külügyminisztérium tegnap azt kérte, a Nyugat gyakoroljon nyomást a kijevi vezetésre a nemzeti párbeszéd létrejötte érdekében.

Marina Berlusconi a legesélyesebb arra, hogy átvegye apjától a Forza Italia irányítását. Ő azonban egyelőre az üzleti életben kíván maradni. Szakértők szerint azonban előbb-utóbb beadja a derekát, nem tud nemet mondani apjának.