Mai tanácskozásukon döntenek az oroszbarát szakadárok Vlagyimir Putyin javaslatáról, hogy halasszák el a vasárnapra kiírt, Luhanszk és Donyeck megye függetlenségéről szóló referendumot. Az orosz elnök svájci kollégájával, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnökével folytatott tegnap tárgyalásokat.
Jó időben érkezett Moszkvába Didier Burkhalter, aki az ukrán válság békés rendezésének menetrendjére tett javaslatot az április 17-ei genfi megállapodást aláíró négy félnek: Oroszország mellett Ukrajnának, az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak.
A dokumentum négy fő része: a fegyverszünet, a feszültségek terjedésének megakadályozása, a párbeszéd megteremtése és a választások.
A Krím-félszigethez hasonló forgatókönyvvel számolnak a luhanszki oroszbarát szakadárok, közölte korábban az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál a birtokába került, s aláírásra váró dokumentumokra hivatkozva, melyeket állítása szerint orosz politikai szakértők dolgoztak ki, s az ukrán titkosszolgálat szerzett meg.
Eszerint első lépésben a nép a novemberi tömegtüntetések kirobbanása óta zajló jogsértésekre hivatkozva megvonná a bizalmat a megyei tanácstól, majd a május 11-re tervezett népszavazáson döntenének róla: támogatják-e a független Luhanszki Népköztársaság kikiáltását, s az Ukrajnához, vagy az Oroszországhoz való csatlakozást.
Végül önrendelkezési jogukkal élve kikiáltanák a megye függetlenségét. A határozatról csupán a dátum, aláírás és pecsét hiányzik. Az ukrán elnökválasztás legfőbb esélyese, Petro Porosenko erre reagálva közölte, a Nyugatnak életbe kell léptetnie az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedések harmadik szakaszát, ha mégis megtartják vasárnap a népszavazást.
Az összecsapások eközben folytatódtak Délkelet-Ukrajnában. A Donyeck megyei Mariupolban folyamatos harc zajlott a városháza ellenőrzéséért. Az ukrán biztonsági erők egy időre visszafoglalták, majd ismét a szeparatisták kerítették hatalmukba.
Az ukrán belügyminisztérium közölte, tűzharc során foglyul ejtették Ihor Kakidzjanovot, aki a “donyecki köztársaság védelmi minisztereként” nevezte meg magát. A kijevi erők által blokád alatt tartott Szlovjanszkban péncéltörő rakétarendszert telepítettek az ellenőrzőpontokhoz a szakadárok, közölte az ukrán védelmi tárca.
A minisztérium értesülései szerint az oroszbarát fegyveresek aláaknázták a városban általuk elfoglalt épületeket, s azzal fenyegetőznek, egy esetleges ostrom esetén felrobbantják azokat.
A válság rendezése érdekében az ukrán kormányfő a nemzetközi közösség összehangolt fellépését sürgette. Arszenyij Jacenyuk a hazája előtt álló biztonsági és gazdasági kérdéseket hangsúlyozta.
Ukrajnának idén 8 milliárd dollár adósságot kell visszafizetnie a Reuters összesítése szerint, s ebben az összegben még nem szerepel az a 3,5 milliárd dollár, amellyel Oroszországnak tartoznak az eddigi gázszállításokért. Tegnap Ukrajna megkapta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 17 milliárd dolláros mentőcsomagjának első részletét, 3,2 milliárd dollárt.